دوره 12، شماره 4 - ( 6-1394 )                   جلد 12 شماره 4 صفحات 89-103 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی دکتری، عضو مرکز تحقیقات فناوری های زیست محیطی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران ، kakavandibvch@yahoo.com
چکیده:   (4335 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه استفاده از جاذب های مغناطیسی و به دنبال آن جداسازی مغناطیسی آلاینده ها از فاضلاب های صنایع، به دلیل سادگی، هزینه کم و سرعت بالا بسیار مورد توجه محققان قرار گرفته است. از این رو هدف از انجام مطالعه حاضر، سنتز کامپوزیت مغناطیسی کربن فعال/نانوذرات Fe3O4 (Fe3O4/PAC) و استفاده از آن به عنوان یک جاذب مغناطیسی برای حذف همزمان سرب و آنیلین از فاضلاب سنتتیک بود.

 روش بررسی: خصوصیات فیزیکی، سطحی و مورفولوژی جاذب و همچنین عملکرد فرآیند جذب با بررسی تغییرات پارامترهایی همچون pH، زمان تماس، غلظت جاذب و جذب شونده و دما در یک سیستم ناپیوسته مورد مطالعه قرار گرفت. برای توصیف داده های حاصل از آزمایشات جذب از ایزوترم های تعادلی فروندلیچ و لانگمیر و همچنین معادلات سینتیکی لاگرگرن، هو و ایلوویچ استفاده شد.

 یافته ها: نتایج مطالعه حاضر نشان داد که 90% سرب و 94% آنیلین با استفاده از جاذب سنتز شده تحت شرایط بهینه (6=pH، زمان min 60 و مقدار g/L 2 جاذب) قابل حذف بوده است. داده های حاصل از آزمایشات تجربی جذب با دو مدل ایزوترم لانگمیر و فروندلیچ و مدل سینتیکی شبه درجه دوم همبستگی بهتری داشتند.

 نتیجه گیری: با توجه به نتایج تحقیق حاضر، می‌توان اظهار داشت که Fe3O4/PAC ظرفیت جذب موثری را برای حذف همزمان سرب و آنیلین داشته و بنابراین استفاده‌ی بهینه از آن به عنوان یک جاذب کارامد در تصفیه پساب های صنعتی حاوی این آلاینده ها پیشنهاد می‌گردد.

متن کامل [PDF 3171 kb]   (2841 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آب ، فاضلاب ، زباله
دریافت: 1393/1/28 | پذیرش: 1393/11/27 | انتشار: 1394/7/12