دوره 12، شماره 3 - ( 5-1394 )                   جلد 12 شماره 3 صفحات 54-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


علو م پزشکی مشهد ، MirzaiiKH@mums.ac.ir‎
چکیده:   (4084 مشاهده)

زمینه و هدف:زنان شاغل تحت درمان سرطان پستان انواع مشکلات را در محل کار خود گزارش کرده اند،با این حال، در کشور ما ،اطلاعاتی در خصوص تجربه بازگشت به کار پس از سرطان پستان در زنان شاغل گزارش نشده است.این مطالعه با هدف بررسی تجربه بازگشت به کار در زنان شاغل بقاء یافته از سرطان پستان انجام گردیده است.

روش بررسی: این مطالعه کیفی از نوع تحلیل محتوا با نمونه گیری هدفمند بر روی 20 زن مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در هنگام تشخیص سرطان پستان مشغول به کار بوده اند ،انجام شد.داده ها با استفاده از مصاحبه های عمیق نیمه ساختارمند جمع آوری گردید.برای شناسایی طبقه های استخراج شده از تحلیل محتوی کیفی به روش ﻻﻧﺪﻣﻦ و ﮔﺮاﻧﻬﺎیﻢ استفاده گردید.

 یافته ها: تجربیات زنان شاغل در ارتباط با بازگشت به کار پس از سرطان پستان در طبقه چهار طبقه نگرش به کار،مشکلات بازگشت به کار،مشکلات محیط کار و توصیه های متخصصان در خصوص بازگشت به کار طبقه بندی شدند. زنان در مشاغل گوناگون ،ازدست دادن شغل ،تنزل رتبه،تغییرات ناخواسته در وظایف،مشکلات با مسئول و همکاران،تغییرات در نگرش به کار و کاهش توانایی جسمی را تجربه نمودند.

نتیجه گیری: اکثر مشارکت کنندگان این مطالعه تمایل به بازگشت به کار دارند ، لذا متخصصین بهداشتی ، مسئولین و کارکنان مراکزی که این افراد در آن اشتغال دارند، می توانند بر اساس یافته های این مطالعه حمایت اجتماعی بهتری را برای آنان فراهم نمایند.

واژه‌های کلیدی: بازگشت به کار، زنان، سرطان پستان.‌
متن کامل [PDF 748 kb]   (2118 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعات کمی و کیفی
دریافت: 1393/7/22 | پذیرش: 1393/10/17 | انتشار: 1394/5/7