دوره 12، شماره 3 - ( 5-1394 )                   جلد 12 شماره 3 صفحات 1-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهید بهشتی ، Email: shahram-vosoughi@sbmu.ac.ir
چکیده:   (4650 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از مهمترین موضوعات در سیستم مدیریت HSE-MS بحث ممیزی می باشد. ممیزی در حقیقت میزان تطابق با الزامات ، استانداردها و قوانین را بیان می نماید. هدف از انجام این پژوهش طراحی ممیزی در سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست HSE-MS ویژه صنعت چاپ و نشرعطف به مقتضیات و متغیرهای آن صنعت می باشد.

روش بررسی: نظر به اهمیت روش ممیزی و نتایج حاصل از آن ، ‌در این مطالعه 3 متد مهم ممیزی D&S و MISHA و OGP مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و با توسعه متدهای مورد مطالعه متد ممیزی AMPI ویژه صنعت چاپ با در نظر داشتن 5 معیار اصلی و 25 زیر معیار طراحی گردید، سپس معیارها با استفاده از تکنیکهای تصمیم گیری ANP و DEMATEL شامل تنظیم پرسشنامه خبره و تکمیل آن توسط 15 نفر از متخصصین در این زمینه تائید و وزن دهی شدند و در ادامه با استفاده از نرم افزار سوپر دسیژن تحلیل شدند.

یافته ها: خروجی نرم افزار سوپردسیژن گویای این مطلب می باشد که معیار مدیریت و تعهد با وزن نرمال 0.249 از بیشترین اولویت برخوردار است. معیارمدیریت ریسک با وزن نرمال 0.237 در اولویت دوم و معیار پایش عملکرد با وزن نرمال 0.196 در اولویت سوم و معیارمدیریت پرسنل با وزن نرمال 0.164 در اولویت چهارم و معیارتکنولوژی محیط کار با وزن نرمال 0.153 در اولویت پنجم قرار دارد و همچنین میزان تاثیرگذاری (نشانگر D) مدیریت و تعهد بالاتر و ارجح تر از سایر معیارها می باشد.

نتیجه گیری: نتیجه حاصله از این تحقیق بیان می دارد که موثرترین و مهمترین معیار حوزه ممیزی در سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت و محیط زیست صنعت چاپ و نشر ، معیار مدیریت و تعهد می باشد و با یه کار گیری نظامهای اثر بخش در حیطه مدیریت و تعهد، هر چه بیشتر در مبحث ممیزی به استانداردها نزدیک می شویم.

متن کامل [PDF 3499 kb]   (2268 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۵/۷