دوره 13، شماره 6 - ( 12-1395 )                   جلد 13 شماره 6 صفحات 10-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان. دانشکده بهداشت ، Mohammadfam@umsha.ac.ir
چکیده:   (4544 مشاهده)

زمینه و هدف: ارزیابی عملکرد نظام مدیریت HSE پیمانکاران یک مرحله کلیدی در فرایند مدیریت پیمانکاران محسوب می­شود و  پایه­های بهبود مستمر را تشکیل می­دهد. لذا هدف پژوهش کنونی ارائه یک الگویی کاربردی برای ارزیابی عملکرد HSE سطح پروژه پیمانکاران می­باشد.

روش بررسی: در این مطالعه تحلیلی-کاربردی، پس از تعیین فاکتورهای اصلی و شاخص­های مربوط به هر یک از آنها، پرسشنامه مورد نظر آماده شد و سپس فرایند روایی و پایایی پرسشنامه انجام گردید. با استفاده از این پرسشنامه و با نظرسنجی از 3 گروه از خبرگان HSE شرکت، اهمیت فاکتورهای اصلی و شاخص­های آنها مشخص شد. سپس نتایج خروجی نظرات خبرگان بررسی گردید و با کمک فرمول­های مربوطه، اهمیت نسبی فاکتورهای اصلی و شاخص­های آنها محاسبه گردید. برای شکل­گیری الگو، نمره شاخص­های عملکرد محاسبه گردید. در پایان به منظور اعتبار سنجی الگوی ارائه شده، عملکرد HSE سه پیمانکار بزرگ     ساخت و ساز یک شرکت فعال در حوزه پتروشیمی مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته­ ها: الگوی ارائه شده از  7 فاکتور اصلی و 123 شاخص تشکیل شده است. دامنه نمره کل ارزیابی عملکرد پیمانکار از نظر HSE در سطح پروژه می­تواند بین 80 (عملکرد خیلی ضعیف) تا 400 (عملکرد خیلی خوب) ­باشد. نتایج ارزیابی عملکرد سطح پروژه 3 پیمانکار نشان داد که پیمانکار اول عملکردHSE  خوب و پیمانکار دوم و سوم عملکرد HSE متوسطی دارند.

نتیجه گیری: الگوی پیشنهادی می­تواند توسط کارفرمایان سازمان­های بزرگ جهت ارزیابی عملکرد HSE سطح پروژه پیمانکاران خود بکار گرفته شود. همچنین با توجه به نمره خروجی از فرایند ارزیابی عملکرد می­توان پیمانکاران را طبق عملکرد HSE آنها سطح بندی کرد و بعنوان ورودی در انتخاب پیمانکاران برای پروژه­های بعدی استفاده کرد.

متن کامل [PDF 369 kb]   (5327 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰