دوره 14، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 71-83 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی،واحد قزوین ، omidvari88@yahoo.com
چکیده:   (1599 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از مهمترین مسایل در سیستم های مدیریتی ارزیابی شاخص های عملکرد است که لازم است بدرستی انجام گردد. در سنجش عملکرد قضاوت های کیفی و شخصی ارزیاب ها می تواند در دقت ارزیابی اثر گذار باشد. این تحقیق با هدف تعیین شاخص های عملکرد واحد HSE در صنایع ذوب می باشد.

روش بررسی: در این تحقیق با استفاده از 7 خبره شاخص های ارزیابی عملکرد واحدهای  HSE در صنعت ذوب مشخص شد.  سپس با استفاده از ترم های زبانی  فازی وزن شاخص ها بدست آمد. با استفاده از وزن های نرمال شده بدست آمده یکی از بزرگترین واحدهای صنعت ذوب مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته ها: نتایج این تحقیق نشان داد  که در سیستم  HSEبالاترین اهمیت مربوط به برنامه کنترل بیماری ها با 057/0 در حوزه بهداشت و کنترل خطرات حریق 062/0 در حوزه ایمنی و کنترل آلودگی هوا با ضریب 054/0 در حوزه محیط زیست می باشد. همچنین نتایج نشان داد که بیشترین علت کاهش عملکرد  مربوط به شاخص های بهداشتی و محیط زیست بوده است.

نتیجه گیری: نتایج نشان داد که سیستم های مدیریت HSE می تواند در  کوتاه مدت روی اکثر شاخص های عملکردی در حوزه ایمنی اثر بگذارد در حالی که در خصوص شاخص های بهداشتی و محیط زیست نیاز به زمان های بیشتری برای اثر بخشی سیستم HSE دارد.

متن کامل [PDF 526 kb]   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارزیابی سیستم های مدیریتی و ممیزی ها سیستماتیک
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۰