دوره 14، شماره 1 - ( 1-1396 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 71-80 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار ، Asari@umsha.ac.ir
چکیده:   (1552 مشاهده)

زمینه و هدف: هرچند توسعه فناوری نانو سبب ایجاد مشاغل جدید و افزایش رشد اقتصادی گردیده، ولی نبود اطلاعات کافی در رابطه با سمیت و حدود مجاز مواجهه شغلی نانو مواد همواره نگرانی‌هایی را ایجاد نموده است. در این مطالعه، یک بسته نرم‌افزاری ساده مبتنی بر روش Control Banding برای ارزیابی ریسک مواجهه شغلی با نانومواد طراحی و ارائه گردید.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی، از نرم‌افزار C # 2010 جهت طراحی بسته نرمافزاری استفاده گردید. ابتدا اصول کلی روش ارزیابی ریسک Control Banding توصیه شده توسط موسسه ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH) به دقت مورد بررسی قرار گرفت. سپس، کلیه فاکتورهای اصلی و فرعی همراه با اهمیت (وزن) و تاثیر آن­ها در سطح ریسک مواجهه شغلی با نانومواد به‌طور دقیق در طراحی نرم‌افزار لحاظ گردید. در نهایت، بسته پیشنهادی جهت ارزیابی ریسک مواجهه فردی با نانومواد، در چند آزمایشگاه تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفت.

یافته ­ها: براساس این نتایج، در ایستگاه­های کار با نانوتیوب­های کربنی چنددیواره (MWNT) و نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2)، به‌ترتیب سطوح ریسک متوسط (RL2) و قابل قبول (RL1) به‌دست آمد.

نتیجه­ گیری: بسته نرم‌افزاری پیشنهادی می­تواند به‌عنوان یک ابزار ساده، معتبر، سریع و سهل‌الوصول جهت ارزیابی ریسک مواجهه شغلی با نانومواد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در صورت نیاز به اجرای اقدامات کنترلی، قادر خواهد بود راهکارهای مناسبی جهت بهبود شرایط کاری به کارکنان ارائه نماید.

متن کامل [PDF 708 kb]   (473 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ارزیابی و مدیریت ریسک
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۹