دوره 14، شماره 3 - ( 4-1396 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 46-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار، دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک، دانشگاه صنعتی شاهرود، شاهرود، ایران ، f.sereshki@gmail.com
چکیده:   (3574 مشاهده)

زمینه و هدف: آتش‌سوزی در معادن زغال‌سنگ یکی از مهم‌ترین مشکلات عمده در تمامی کشورهای تولیدکننده زغال‌سنگ است. هدف ازمطالعه حاضرارزیابی ریسک آتش‌سوزی باز با استفاده از روش تحلیل درخت خطادرمحیط فازی درمجموعه معادن زغال‌سنگ البرز شرقی است.

روش بررسی:در این تحقیق ابتدا با استفاده از روش تحلیل درخت خطا (FTA) به ریشه‌یابی خطر آتش‌سوزی باز پرداخته شد. به منظور محاسبه احتمال رویدادهای اساسی و در نهایت رسیدن به نرخ احتمال وقوع رویداد نهایی (خطر آتش‌سوزی باز) و با توجه به اینکه دستیابی به احتمال دقیق رویدادهای اساسی در ساختار درخت خطای این رویداد دشوار و با عدم قطعیت همراه است، برای تخصیص وزن احتمالات به رویدادهای اساسی از منطق و اعداد فازی استفاده شد. پس از تعیین نرخ احتمال رویدادهای اساسی به کمک منطق فازی، نرخ احتمال رویداد نهایی با استفاده از روابط مربوطه محاسبه شد. در نهایت با استفاده از رابطه فاسل- وسلی، مجموعه‌های برشی حداقل (MCS) رده‌بندی و بحرانی‌ترین آنها نیز مشخص شدند.

یافته‌ها: نتایج نشان می‌دهد که احتمال وقوع خطر آتش‌سوزی باز در مجموعه معادن زغال‌سنگ البرز شرقی، 38/39 درصد است که این میزان سطح ریسک بسیار بالایی برای کارکنان درگیر در این صنعت مهم و حیاتی می‌باشد.وجود گاز و گرد زغال در محل جوشکاری نیز، به عنوان بحرانی‌ترین پارامتر شناسایی شد.

نتیجه‌گیری:استفاده از منطق فازی در روش تحلیل درخت خطا سبب افزایش دقت در محاسبات و کاهش ابهام و عدم قطعیت شده و ارزیابی‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند.

متن کامل [PDF 696 kb]   (1147 دریافت)    
نوع مطالعه: Full Text | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۰