دوره 14، شماره 1 - ( 1-1396 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 165-175 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ، gholamim@iums.ac.ir
چکیده:   (1932 مشاهده)

زمینه و هدف: در مطالعه حاضر کارایی عملکرد سیستم بیوراکتور غشایی موجود در تصفیه خانه فاضلاب صنعتی شهرک صنعتی سمنان که به منظور بازیابی پساب خروجی از تصفیه­خانه­احداث شده است، مورد بررسی قرار گرفت.

روش بررسی: دراین مطالعه، برای تعیین کارایی عملکرد بیوراکتور غشایی در مقیاس کامل ) (MBR پارامترهایCOD، BOD،TSS ، نیتروژن و فسفربه صورت فصلی از ورودی و خروجی بیوراکتور انجام گرفت. سپس غلظت پارامترهای انتحابی در ورودی وخروجی بیوراکتور غشایی و دیگر واحدها اندازه‌گیری گردید. بیوراکتور غشایی شامل دومدول غشایی صفحه مسطح از جنس پلی اتر سولفون که در داخل دو حوضچه هوادهی به صورت غوطه ور قرار گرفته اند، می باشد،

نتایج: نتایج به دست آمده نمایانگر درصد حذف بیش از 98% برای  BOD ، CODو TSS بود که میزان آن در ماههای تابستان و گرم سال بیشتر بود. کارایی راکتور MBR در حذف  نیترات، آمونیاک و TKN  به ترتیب برابر % 35، بیش از  %90 و بیش از% 79 درصد به دست آمد. درصد حذف فسفر موجود در فاضلاب نیز با میانگین %52  تعیین شد. کارایی کم  سیستم در حذف فسفر ناشی از مقدار کم آن در ورودی می باشد.

نتیجه­ گیری: باتوجه به نتایج به دست آمده و مقایسه آن با استانداردهای موجود، می توان چنین بیان کرد که سیستم های پیشرفته موجود در تصفیه خانه شهرک صنعتی سمنان کاملا" با اهداف تاسیس آن، یعنی استفاده مجدد پساب حاصل از آن برای کشاورزی و صنعت کاملا" مطابقت دارد.

متن کامل [PDF 712 kb]   (532 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آب ، فاضلاب ، زباله
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۹