دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1388 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 15-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jahangiri M, Motovagheh M, Khavvaj S. Investigation of effective factors on risk perception and proper use of respirators in a petrochemical industry. ioh. 2009; 6 (1) :15-21
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-169-fa.html
جهانگیری مهدی، متوقع عبدالمجید، خواجی سلیمان. بررسی عوامل موثر بر درک ریسک و استفاده صحیح کارکنان از ماسکهای تنفسی در یک صنعت پتروشیمی . سلامت كار ايران. 1388; 6 (1) :15-21

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-169-fa.html


، mhjahangiri@razi.tums.ac.ir
چکیده:   (11364 مشاهده)

 

  زمینه و هدف: اگر چه تجهیزات حفاظت تنفسی به میزان گسترده ای جهت حفاظت کارکنان در برابر آلاینده های شیمیایی محیط کار مورد استفاده قرار می گیرند ولی در صورت عدم استفاده مداوم و صحیح از این تجهیزات ، اثر حفاظتی آنها بسیار اندک خواهد بود. هدف از این مطالعه بررسی در ک ریسک و عوامل موثر بر استفاده صحیح کارکنان از ماسکهای تنفسی در یکی از صنایع پتروشیمی کشور می باشد.

  روش بررسی: این مطالعه مقطعی بر روی 81 نفر از کارکنان یکی از صنایع پتروشیمی کشور که در معرض آلاینده های شیمیایی بودند، انجام شد. برای جمع آوری داده ها ازپرسشنامه ای که به همین منظور طراحی شده بود استفاده شد . داده ها در نرم افزار SPSS.13 و با استفاده از آمار توصیفی و آزمون کای دو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که فقط 6/8 درصدکارکنان در کلیه اوقات در معرض آلاینده های شیمیایی از ماسکهای حفاظتی استفاده می کردند . مهمترین دلیل عدم استفاده از ماسک در بین کارکنان مربوط به راحت نبودن ماسکهای حفاظتی بود. در این مطالعه بین درک ریسک با میزان استفاده از تجهیزات حفاظت تنفسی رابطه معنی داری وجود داشت.  در حالیکه ارتباط بین درک ریسک با شاخص استفاده صحیح از ماسک (PURI) و همچنین ارتباط بین سن و سابقه کار با میزان استفاده از تجهیزات تنفسی معنادار نبود (p>0/05)

  نتیجه گیری: به منظور بهبود میزان استفاده صحیح کارکنان از ماسکهای تنفسی، لازم است ضمن حذف موانع عدم پذیرش ماسکهای حفاظتی (مثل راحت نبودن آنها ) و همچنین افزایش درک ریسک کارکنان در زمینه حفاظت تنفسی ، کارکنان را در مورد عوامل موثر بر استفاده صحیح از ماسکهای تنفسی آموزش داد که برای نیل به این هدف ، اجرای کامل برنامه حفاظت تنفسی به صنعت پیشنهاد گردید.

 

 

متن کامل [PDF 290 kb]   (3752 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1388/8/4 | انتشار: 1388/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb