دوره 14، شماره 6 - ( 12-1396 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 12-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده بهداشت ، alrahmati@aol.com
چکیده:   (549 مشاهده)
زمینه و هدف:برج پاشنده یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های پالایش گاز آمونیاک می­باشد. اما کارایی مناسب آن در حذف گاز آمونیاک جای سؤال دارد. در این مطالعه اثر تعداد نازل، تراکم گاز آمونیاک و فشار مایع جاذب آب بر کارایی حذف گاز آمونیاک در یک برج پاشنده در دمای اتاق و فشار هوای معمولی مورد بررسی قرار گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه از یک برج پاشنده برای حذف گاز آمونیاک از جریان هوا استفاده شد. گاز آمونیاک در میانگین تراکم‌ها و فشارهای عملیاتی مختلف در  درگذر حجمی ثابت فراهم شد. گذر حجمی جریان هوا در 82/3737 لیتر بر دقیقه توسط هواکش دور متغیر تنظیم شد. جریان مایع جاذب از طریق 3 نازل 20 میکرونی به داخل برج پاشیده شد. برای تحلیل نتایج از آزمون آماری One-Way ANOVA استفاده شد. نتایج با استفاده از نرم‌افزار SPSS تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: بیشترین و کمترین کارایی به ترتیب 38/88 و 47/51 درصد به دست آمد. آزمون آماری One-Way ANOVA نشان داد افزایش تعداد نازل‌های نصب‌شده در برج پاشنده باعث افزایش معنی دار کارایی حذف نمی‌شود(P-Value=0.06).
نتیجه‌گیری: کارایی حذف گاز آمونیاک در برج پاشنده با افزایش تراکم ورودی، کاهش می‌یابد. افزایش تعداد نازل‌ها، کارایی حذف را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود برای رسیدن به کارآیی بالاتر از 90 درصد اندازه دهانه نازل‌ها افزایش یابد و از مایع شستشو دهنده حاوی مواد شیمیایی استفاده شود.

 
متن کامل [PDF 629 kb]   (141 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پالایش هوا
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۴