دوره 14، شماره 4 - ( 6-1396 )                   جلد 14 شماره 4 صفحات 34-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات آلودگی هوا، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، Yarahmadi.r@iums.ac.ir
چکیده:   (2812 مشاهده)

مقدمه: در اتاق پاک  غلظت ذرات هوابرد تحت کنترل می‌باشد و نقش مهمی در تولید داروها و محصولات با تکنولوژی بالا  دارد. الگوی جریان هوا یکی از پارامترهای مهم و موثر در غلظت ذرات و توزیع آلودگی درون اتاق های پاک می باشد، بنابراین الگوسازی دقیق جریان هوا درون اتاق های پاک حائز اهمیت می باشد. بنابراین در این مطالعه ارزیابی و شبیه سازی الگوی جریان هوا در اتاق های پاک مورد بررسی قرار گرفت.

 روش بررسی : مطالعه حاضر یک پژوهش تجربی-کاربردی می باشد که در سال 1394 در یک صنعت دارویی انجام شد. روش انجام کار در این مطالعه بررسی تعیین  الگوی جریان هوا در اتاق پاک  می باشد. در این مطالعه 3 اتاق پاک مربوط به 3 کلاس پاکیزگی B   ، C و D   مورد بررسی قرار گرفت . سپس شبیه سازی الگوی جریان، تعیین بردارهای سرعت در اتاق پاک  توسط تکنیک CFD می باشد.

یافته ها : یافته های این مطالعه نشان داد که  سرعت جریان هوا اندازه گیری شده در مدل تجربی ، در فواصل افقی و عمودی مختلف با سرعت های جریان هوا  پیش بینی شده توسط نرم افزار فلوئنت در شرایط مشابه و در فواصل یکسان  بسیار نزدیک به هم  می باشد. هم چنین کانتورهای سرعت جریان هوا برای 3 کلاس پاکیزگی تعیین گردید.  بعلاوه، نتایج سنجش غلظت ذرات در اتاق های  پاک  نشان می دهد که میانگین تراکم آلودگی ذرات در سه کلاس پاکیزگی از حد مجاز  استاندارد  پایین تر بود.

نتیجه گیری :  این مطالعه نشان داد که مدل آشفتگی RNG K-  مناسب ترین مدل برای شبیه سازی الگوی جریان هوا در اتاق پاک می باشد . هم چنین وجود ابزار وتجهیزات موجود در اتاق پاک بر الگوی جریان هوا و در نهایت بر راندمان حذف ذرات در اتاق پاک تاثیر می گذارد.

متن کامل [PDF 897 kb]   (1218 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پایش آلودگی هوا
دریافت: 1395/1/20 | پذیرش: 1395/12/12 | انتشار: 1396/9/12