دوره 14، شماره 2 - ( 3-1396 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 103-113 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ، s.hazrati@arums.ac.ir
چکیده:   (2820 مشاهده)

زمینه و هدف : بیوآئرسول­ها در هوای بخش­های مختلف بیمارستانی عامل زیان­آور مهمی برای سلامتی محسوب شده و در ایجاد عفونت­های بیمارستانی نقش عمده­ای را ایفا می­نمایند. بنابراین در این مطالعه تنوع و غلظت بیوآئرسول­های قارچی در هوای بیمارستان­های امام خمینی و علوی اردبیل مورد بررسی قرار گرفت.

روش بررسی : این مطالعه مقطعی در سال 1394 در بیمارستان­های آموزشی شهر اردبیل انجام گرفت. به منظور ارزیابی و تعیین تراکم بیوآئروسل­های هوابرد قارچی، دستگاه نمونه بردار مدل ZTHV02 و محیط کشت سابرودکستروزآگار به همراه آنتی بیوتیک کلرامفنیکل مورد استفاده قرار گرفت. برای تشخیص قارچ­ها از روش اسلاید کالچر استفاده شد و تراکم کلنی­ها بر اساس CFU/m3 گزارش گردید.

یافته­ ها:  میانگین غلظت کل قارچ­های اندازه­گیری شده در بیمارستان امام و علوی به ترتیب CFU/m3 42/52 و  CFU/m34/43 می­باشد. ایستگاه پرستاری بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی و اتاق زایمان طبیعی و اتاق بستری اورولوژی ونورولوژی مردان در بیمارستان علوی دارای بیشترین بار آلودگی قارچی و بخش دیالیز و ایزوله تنفسی اورژانس در بیمارستان امام خمینی و ICU در بیمارستان علوی دارای کمترین بار آلودگی قارچی بودند. شایع­ترین قارچ­های جدا شده از هوای بیمارستان امام به ترتیب پنیسلیوم، آسپرژیلوس­نایجر، آسپرژیلوس، کلادوسپوریوم و کاندیدا و در بیمارستان علوی به ترتیب پنیسلیوم، آسپرژیلوس، آسپرژیلوس نایجر، پسیلومایسس و کاندیدا بودند. غلظت قارچ­ها با دما و رطوبت محیط ارتباط معنی­داری نداشتند و لیکن غلظت آلاینده در شیفت عصر (زمان ملاقات) به صورت معنی­دار از شیفت صبح بیشتر بود (0.01>p).

نتیجه­ گیری:  غلظت بالای قارچ­های هوابرد در بیمارستان­های مورد مطالعه می­تواند به عنوان یک عامل خطر مهم برای سلامت شاغلین و بیماران مطرح باشد.

متن کامل [PDF 378 kb]   (903 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آلودگی هوا
دریافت: 1394/11/24 | پذیرش: 1395/7/6 | انتشار: 1396/4/19