دوره 14، شماره 6 - ( 12-1396 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 47-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاداسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) ، alimahdad.am@gmail.com
چکیده:   (663 مشاهده)

زمینه و هدف: حوادث ناشی از کار تاثیر به دلیل پیامد های متعدد روانشناختی، مالی و مادی، کانون توجه متخصصان روانشناسی صنعتی و سازمانی، بهداشت و ایمنی و مدیریت قرار گرفته است.  به این منظور، پژوهش حاضر با هدف مقایسه ویژگی های شخصیتی و نگرش نسبت به ایمنی در میان کارکنان حادثه دیده و حادثه ندیده در یک واحد بزرگ صنعتی اجرا گردید.

روش بررسی: پژوهش حاضر با روش علی مقایسه ای (پس رویدادی) اجرا و بر روی تعداد  32 نفر حادثه دیده و 30 نفر حادثه ندیده که به صورت تصادفی انتخاب شدند، اجرا و برای گردآوری اطلاعات از پرسشنامه های ویژگی های شخصیت و نگرش نسبت به ایمنی که دارای روایی و پایایی مناسبی هستند، استفاده گردید. یافته ها با استفاده از روش های آماری تحلیل واریانس چند متغیری و آزمون t گروههای مستقل و با کمک نرم افزار SPSS نسخه 16، مقایسه و  مورد تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: میانگین نمرات افراد حادثه دیده در ویژگی های شخصیتی روان­رنجور­خویی، برون­گرایی، تجربه­پذیری، سازگاری و وظیفه­شناسی و نگرش نسبت به ایمنی در میان کارکنان حادثه دیده به ترتیب 58/2، 39/3، 21/3، 51/3، 91/3 و 71/3 و برای کارکنان حادثه ندیده به ترتیب 48/2، 52/3، 25/3، 55/3، 90/3 و 92/3 به دست آمد که علیرغم وجود تفاوت میان کارکنان حادثه دیده و حادثه ندیده در متغیرهای روان­رنجور­خویی، برون­گرایی، تجربه­پذیری، سازگاری و نگرش نسبت به ایمنی، اما   این تفاوت ها معنادار نبودند 0/05)< p).

نتیجه گیری: با توجه به وجود تفاوت در در ویژگی های شخصیتی و نگرش نسبت به ایمنی در میان کارکنان حادثه دیده و حادثه ندیده و   عدم معناداری یافته های پژوهش حاضر، امکان این که هنوز یکی از مهمترین علل وقوع بسیاری از حوادث شغلی در صنایع کشور، محیط ناایمن صنایع است، وجود دارد. بنابراین، لزوم توجه و ایمن سازی شرایط محیط کار، باید در اولویت اساسی مسولان و مدیران صنایع قرار گیرد.

متن کامل [PDF 423 kb]   (150 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سازمانی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۵