دوره 14، شماره 6 - ( 12-1396 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 70-77 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشهاسننا شرشنن شت ششنن نن شی، شننا ونن هم ته سننا شت ششنن نن شی، دشنشننه م شت ششنن ، دشنشننوام زشننوس زوشننها سننروهشر، سننروهشر، شینن ش ، fateme.abareshi@gmail.com
چکیده:   (1822 مشاهده)

زمینه وهدف: آسیبهای ناشی از وسایل تیز و برنده از مهمترین خطراتد بیولوژیک برای کارکنان خدمات بهداشتی درمانی به شمار می آید. پیامد بیولوژیکی این آسیب ها می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به انتقال بیماریهایی نظیر ایدز و هپاتیت ب و ث گردد. این مطالعه با هدف تعیین میزان مواجهه شغلی کارکنان خدمات بهداشتی درمانی با نیدل استیک و فاکتورهای خطر آن در یکی از بیمارستانهای بزرگ شهر سبزوار انجام شد.

روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی می باشد که با کمک پرسشنامه مربوطه میزان و خصوصیات مواجهه کارکنان خدمات بهداشتی درمانی با اشیا تیز مورد بررسی قرار گرفت. روش نمونه گیری به صورت سرشماری بوده و در نهایت داده ها به کمک نرم افزار STATA و با استفاده از آزمونهای توصیفی و کای اسکوئر مورد آنالیز قرار گرفتند.

یافته ها: میزان 32.99% از کارکنان این بیمارستان در طی 12 ماه پیش از انجام مطالعه سابقه آسیب با وسایل تیز و برنده داشتند. از بین متغیرهای مختلف مورد بررسی متغیرهای آموزش ، سابقه کاری و سطح تحصیلات با سابقه آسیب از لحاظ آماری رابطه معنی دار داشتند. در مورد فاکتورهای سازمانی نتایج نشان داد که در سازمان رویه ای محکمجهت گزارش جراحات موجود است و 79% از کارکنان اظهار داشتند که با چگونگی گزارش آشنایی دارند. همچنین 95.8% از کارکنان در برابر هپاتیت ب واکسینه شده بودند.در مورد علت بروز جراحت نیدل استیک اکثریت افراد بی دقتی (40.68) و فشار بار کاری زیاد (38.98%) را دلیل وقوع جراحات دانستند.

نتیجه گیری: با توجه به نرخ بالای سطح ریسک نیدل استیک، نشان دهنده تهدید جدی برای ابتلا کارکنان سیستم خدمات بهداشتی درمانی به بیماریهای عفونی خطرناک می باشد. بررسی های دفیفتر جهت دستیابی به علل پنهان و ارائه راهکارهای کنترل عوامل مخاطره آمیز می تواند مدیران را در ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت سیستم خدمات بهداشتی درمانی یاری نماید.

متن کامل [PDF 570 kb]   (1138 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۵