دوره 14، شماره 5 - ( 9-1396 )                   جلد 14 شماره 5 صفحات 130-139 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان ، S_Barakat@hlth.mui.ac.ir
چکیده:   (1309 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه به اینکه اختلالات اسکلتی – عضلانی و عدم سلامت روان دو مشکل بسیار مهم در بین افراد شاغل می باشد. مطاله حاضر با هدف مقایسه روش ROSA و RULA در ارزیابی خطر ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانی و ارتباط آن با سلامت روان در کاربران رایانه انجام شد.

روش بررسی: مطالعه حاضر توصیفی  - تحلیلی که از لحاظ زمانی مقطعی بود. 71 نفر از کارمندان اداری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مورد بررسی قرار گرفتند. جمع آوری داده ها در 5 مرحله به شرح ذیل انجام شد: 1) بررسی اطلاعات دموگرافیک 2) بررسی شیوع اختلالات اسکلتی – عضلانی با پرسشنامه نوردیک، ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی در بین کارکنان با استفاده از 3) روش  ROSA4)  روش RULA 5) بررسی سلامت روان. داده های جمع آوری شده از طریق نرم افزارآماریSPSS 20  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: بیشترین شیوع ناراحتی های اسکلتی – عضلانی در کاربران رایانه در نواحی کمر، گردن، فوقانی پشت، شانه و کتف بود. میانگین نمره ROSA، RULA و سلامت روان به ترتیب 92/0 ±75/5، 2/1 ± 35/4 و 95/12 ± 89/24 به دست آمد.

نتیجه گیری:  در دو روش ROSA و RULA هر چند نمره نهایی محاسبه شده ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد اما نتیجه نهایی این دو روش همبستگی مستقیم و مطلوبی با یکدیگر داشتند.

متن کامل [PDF 335 kb]   (360 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸