دوره 16، شماره 5 - ( 7-1398 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 14-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ramezanian R, Hasanolhosseini S S. Identification and Prioritization of Industrial Organizations HSE-MS Key Performance Indicators by Fuzzy Multiple Attribute Decision Making Approach (FAHP & Taxonomy). ioh. 2019; 16 (5) :14-29
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1964-fa.html
رمضانیان رضا، حسن الحسینی سید سعید. شناسایی و اولویت‌بندی شاخص‌های کلیدی عملکرد نظام مدیریت HSE در سازمان‌های صنعتی با رویکرد تصمیم‌گیری چندشاخصه فازی (FAHP & Taxonomy). سلامت كار ايران. 1398; 16 (5) :14-29

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1964-fa.html


دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، ایران ، Ramezanian@kntu.ac.ir
چکیده:   (1380 مشاهده)
زمینه و هدف: رتبه­بندی یک نوع معیار صلاحیت­گذاری بر اساس استانداردهای تعریف­شده است و  برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران در ارائه­ی خدمات و دفاع از حقوق ذینفعان و استفاده­کنندگان می باشد. رویکرد ترکیبی فرآیند تحلیل سلسله مراتبی فازی و تاکسونومی به عنوان روش­های تصمیم­گیری چندمعیاره، به تصمیم­گیرندگان کمک می­کند تا مشکلات را سازماندهی و تحلیل، و گزینه­ها را اولویت­بندی کنند. در این تحقیق به شناسایی شاخص­ها، انتخاب سنجه‌ها و وزن­دهی شاخص‌ها و همچنین ارزیابی عملکرد نظام مدیریت HSE پرداخته شده است. در نهایت، 5 سازمان فعال در صنعت ساخت شناور با روش تاکسونومی رتبه­بندی شده­اند.
روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی و کاربردی است. جامعه آماری این پژوهش دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط با مقوله ایمنی، بهداشت و محیط زیست با سابقه کار در زمینه ارزیابی عملکرد می­باشند. تعداد نمونه 8 نفر بوده که با توجه به نوع نمونه‌گیری یعنی غیراحتمالی، هدفمند و در دسترس، این تعداد با هدف مطالعه سازگار می‌باشد. استانداردهای ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 و نیز دروس دانشگاهی مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و مدیریت/مهندسی محیط زیست و همچنین استفاده از نظرات خبرگان مبنای شناسایی شاخص­های مدیریتی و عملیاتی این نظام مدیریت می‌باشند. جهت کمی نمودن هر شاخص‌، سنجه‌هایی تعیین می­گردد. خبرگان پس از انتخاب سنجه‌ها، به آن‌ها وزن داده که با استفاده از رویکرد فرآیند تحلیل سلسله مراتبی فازی به روش واکاوی توسعه‌ای و بکارگیری مقایسات زوجی، وزن شاخص‌ها و سنجه‌ها تعیین گردید. در نهایت، با استفاده از سنجه‌های منتخب به ارزیابی عملکرد این نظام مدیریت در 5 سازمان فعال در صنعت ساخت شناور با روش تاکسونومی پرداخته شد.
یافته­ها: با بررسی ادبیات موضوع و دریافت نظرات خبرگان، 10 معیار کلی و 54 شاخص شناسایی گردید بطوری­که تعداد شاخص‌ها و زیرشاخص­های مدیریتی به ترتیب 7 و 28 مورد و تعداد شاخص‌ها و زیرشاخص­های عملیاتی به ترتیب 3 و 26 مورد می‌باشد، با این حال با توجه به مقایسات زوجی انجام شده، مجموع وزن شاخص‌های مدیریتی معادل 5/40 درصد و مجموع وزن شاخص‌های عملیاتی معادل 5/59 درصد می‌باشد. با وجود تعداد بیشتر شاخص‌های مدیریتی، وزن و اهمیت شاخص‌های عملیاتی در ارزیابی عملکرد  HSEبیشتر است. 3 معیار عملیاتی بیشترین اوزان را به خود اختصاص داده و پس از آن معیارهای مدیریتی قرار می‌گیرند. همچنین از بین 54 شاخص شناسایی­شده، 6 شاخص اول که دارای بیشترین وزن هستند همگی از نوع شاخص‌های عملیاتی و 6 شاخص آخر که دارای کمترین وزن می‌باشند از نوع شاخص‌های مدیریتی هستند. نتایج رویکرد پیشنهادی نشان داد سازمان اول در اولویت اول قرار گرفته است. رتبه‌بندی سازمان‌ها با احتساب اوزان شاخص‌ها و بدون احتساب آن­ها محاسبه شد که نتیجه حکایت از تأثیر اوزان شاخص‌ها در رتبه‌بندی سازمان‌ها دارد. لحاظ این مهم در ارزیابی عملکرد سازمان‌ها بخصوص در حوزه نظام مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست پیشنهاد می­گردد.
نتیجه­گیری: نتایج تحقیق انجام­شده نشان داد می­توان روش ترکیبی پیشنهادی شامل فرآیند تحلیل سلسله مراتبی فازی و تاکسونومی را با موفقیت به منظور ارزیابی عملکرد نظام مدیریت HSE به­کار گرفت. به نظر می­رسد ارزیابی عملکرد با استفاده از روش­های تصمیم­گیری به همراه مشارکت نیروهای انسانی می­تواند منتج به اثربخشی بیشتر این نظام مدیریت شود.
متن کامل [PDF 948 kb]   (139 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: 1396/10/7 | پذیرش: 1398/3/10 | انتشار: 1398/11/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb