دوره 14، شماره 5 - ( 9-1396 )                   جلد 14 شماره 5 صفحات 140-152 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه سیستان و بلوچستان ، Firouzi@eng.usb.ac.ir
چکیده:   (1531 مشاهده)

زمینه و هدف: محدود بودن منابع اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بیمارستان‌های آموزشی دانشگاهی، مسئله‌ای مهم به شمار می‌رود. بنابراین تخصیص بهینه بودجه و منابع موجود، تأثیر زیادی در ارائه خدمات مناسب درمانی و افزایش کارایی بیمارستان‌ها دارد. هدف از این پژوهش ارزیابی عملکرد و تعیین کارایی بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌باشد.
روش بررسی: در این مطالعه، با به‌کارگیری تحلیل پوششی داده‌ها، کارایی 40 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تهران با فرض بازدهی متغیر نسبت به مقیاس و با رویکرد ورودی و خروجی محور، توسط پنج ورودی و هشت خروجی مورد ارزیابی قرارگرفته است. درنهایت رتبه‌بندی واحدهای کارا با استفاده از روش پرومته صورت گرفته است.
یافته‌ها: نتایج حاصل از روش تحلیل پوششی داده‌ها نشان می‌دهد که 13 بیمارستان از مجموع 40 بیمارستان دارای کارایی کمتر از یک بوده و ناکارا محسوب می‌شوند. روش رتبه‌بندی پرومته، بیمارستان 20 را با مقدار جریان خالص 7452/0 به‌عنوان بهترین بیمارستان در بین بیمارستان‌های کارا تعیین کرده است. 
نتیجه‌گیری: تحلیل حساسیت صورت گرفته روی اوزان، نشان می‌دهد که نتایج حاصل از مدل قابل‌اطمینان بوده و از کارایی بالایی برخوردار است و مدیران ارشد مراکز درمانی می‌توانند با استفاده از نتایج این رویکرد، برنامه‌ریزی لازم را جهت استفاده بهینه از منابع خود به‌کارگیرند.

متن کامل [PDF 915 kb]   (329 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارزیابی سیستم های مدیریتی و ممیزی ها سیستماتیک
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸