دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 1-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده مهندسی صنایع و مکانیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قزوین، قزوین، ایران ، omidvari88@yahoo.com
چکیده:   (4458 مشاهده)
زمینه و هدف: مدیران به منظور ایجاد مزیت ‏و ‏توانمندی‌های کسب و کار اقدام به برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌های سازمان به پیمانکاران واجد شرایط می‌نمایند. انتخاب پیمانکار اصلح از میان پیمانکاران تأیید صلاحیت شده می‌تواند از هدر رفت منابع جلوگیری نموده و سبب حفظ منابع سازمان گردد.  با توجه به پیچیدگی، خطرات و شرایط صنعت نفت، یکی از معیارهای مهم در انتخاب پیمانکاران در این صنعت معیار ایمنی است، پیمانکاران می‌بایست علاوه برداشتن معیارهایی نظیر توان مالی، تجربه، منابع انسانی متخصص و ... دارای سازمان بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) قابل قبول و عملکرد مناسب باشند . هدف از این مطالعه تعیین الگوی انتخاب پیمانکاران با استفاده از روش تلفیقی  GDEMATEL-ANP و تحلیل خاکستری با رویکرد ایمنی است.
روش بررسی:  در این مطالعه در نظر داریم با استفاده از روش ترکیبی GDANP و روش تحلیل رابطه خاکستری نسبت به رتبه بندی معیارها و انتخاب پیمانکار برتر (مطالعه موردی در صنعت نفت) بپردازیم تا با ایجاد یک ساختار مفهومی بتوان کیفی بودن و تاثیر قضاوت های شخصی ارزیاب را  در فرایند ارزیابی و انتخاب پیمانکاران به حداقل برسانیم.
نتایج:  نتایج بخش GDEMATEL-ANP تحقیق نشان داد که بین معیارهای فاز آنالیز ایمنی فنی و ارزیابی ایمنی فنی ارتباط درونی وجود دارد. همچنین نتایج نهایی حل  ANPاین تحقیق نشان داد که مهمترین شاخص ایمنی در انتخاب پیمانکاران در صنعت نفت عبارت است از سوابق ایمنی و سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش ایمنی .
نتیجه گیری: نتایج نشان داده است که بین شاخص‌های ارزیابی ارتباط درونی وجود دارد و هر کدام از شاخص‌های ارزیابی می‌تواند از سایر شاخص‌ها تاثیر بگیرد که لازم است در ارزیابی شاخص‌ها، این مسئله مدنظر قرار گیرد. نتایج این تحقیق بیان کننده خطرات این صنعت و تاثیر آموزش ایمنی و سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش ایمنی در عملکرد سایر بخش ها و کل سازمان است.
متن کامل [PDF 503 kb]   (750 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۵