دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 17-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس ، hosein.shojaee@modares.ac.ir
چکیده:   (1466 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: ترکیبات آلی فرار به دلیل اثرات مختلف بر روی سلامت افراد، از نگرانی‌های زیست‌محیطی به شمار می‌آیند. این ترکیبات گروه بزرگی از مواد ازجمله تولوئن را شامل می‌شوند، امروزه بکار بستن بسترهای کاتالیستی یکی از راه‌های کنترلی این آلاینده‌ها می‌باشد که در این تحقیق به بررسی کارایی حذف فتوکاتالیستی بخار تولوئن با استفاده از نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) تثبیت‌شده بر روی زئولیت سنتزی نوع 5 (ZSM-5) پرداخته شده است.
روش بررسی: ابتدا بستر ZSM-5 به‌صورت گرانول تهیه شد. سپس نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم با نسبت وزنی 5 درصد بر روی آن تثبیت شدند. به‌منظور تعیین ویژگی‌های بسترها از آنالیزهای BET، BJH، XRD، EDS‌ و SEM استفاده شد. درنهایت عملکرد بسترها در حذف بخار تولوئن در دو غلظت ppm50 و ppm300 در سیستم دینامیک موردبررسی قرار گرفت..
یافته­ها: نتایج حاصل از آزمایش‌های دستگاهی نشان داد که ZSM-5 دارای سطوحی متخلخل با سطح ویژه m2/g 356/4 بوده که بعد از کلسینه کردن در دمای°c 450 به m2/g 332/5 کاهش یافت. نتایج حاصل از فرایند تجزیه فتوکاتالیستی نشان داد که بستر ZSM-5/TiO2  بهترین کارایی را در غلظت ppm50 داشته به‌طوری‌که موفق به حذف 42% بخارهای تولوئن گردید.
نتیجه­گیری: با توجه به نتایج کسب‌شده در این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که تثبیت نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم بر روی زئولیت ZSM-5 می‌تواند روش مناسـبی جهت حذف بخارهای تولوئن و دیگر آلاینده‌های مشابه باشد.
 
کلیدواژه­ها: دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2)، تولوئن، فتوکاتالیست، زئولیت ZSM-5.
متن کامل [PDF 746 kb]   (400 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پایش آلودگی هوا
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۵