دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 55-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی کاشان ، motalleby_m@yahoo.com
چکیده:   (1603 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: شیوع بالای حوادث و آسیب‌های شغلی در صنایع ذوب فلز به دلیل ماهیت فرآیند‌ها در این صنایع در مطالعات قبلی نشان داده شده است. همچنین مشخص شده بیش از 70 در صد از این حوادث به دلیل رفتار‌های ناایمن کارگران رخ می‌دهد. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی وواکاوی اعمال ناایمن در صنایع ذوب فلز کاشان در سال 1395 انجام شده است.
روش بررسی: این پژوهش به روش توصیفی تحلیلی بر روی 178 نفر از پرسنل صنایع ذوب فلز صورت گرفت. اعمال ناایمن این افراد از طریق مشاهده و با استفاده از چک‌لیست تارانت و روش نمونه‌برداری تعیین گردید. همچنین اطلاعات دموگرافیک افراد توسط پرسشنامه محقق ساخته جمع‌آوری شد. نتایج با استفاده از آزمون‌های آماری کای دو، تی تست، آنالیز واریانس و رگرسیون خطی و با کمک نرم‌افزار 16SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج نشان داد 43/23 ﺩﺭﺻﺪ ﺍﺯ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﻱ ﻛﺎﺭﻛﻨﺎﻥ ﺍﺯ ﻧﻮﻉ ﻧﺎﺍیمن ﺑﻮﺩ. بیشترین عمل ناایمن عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی 1027 مورد (38/1%) و کمترین آن بی‌احتیاطی 2 مورد (0/07%) بود. بین اعمال ناایمن با سن، میزان تحصیلات، میزان استعمال دخانیات، واحدهای کاری، میزان آموزش ایمنی و بهداشتی و تخصصی رابطه معنی‌داری مشاهده‌گردید (0/05>p).
نتیجه­گیری: مطالعه نشان داد فراوانی اعمال ناایمن در صنایع ذوب فلز زیاد است و بیشترین عمل ناایمن مشاهده شده مربوط به عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی می‌باشد. لذا تهیه و توزیع وسایل حفاظت فردی با کیفیت مطلوب، بکارگیری سیستم‌های تشویقی جهت استفاده از این وسایل و نیز اجرای دوره‌های آموزشی تخصصی در این زمینه می‌تواند به‌طور مؤثری موجب کاهش اعمال ناایمن و حوادث ناشی از کار در صنایع ذوب فلز گردد.
 
کلیدواژه ­ها: اعمال ناایمن، حوادث شغلی، صنایع ذوب فلز.
متن کامل [PDF 451 kb]   (581 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۹