دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 76-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات تکنولوژی بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، mohsendowlati.69@gmail.com
چکیده:   (828 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: حوادث و بلایا از جمله بلایای طبیعی و انسان ساخت باعث به وجود آمدن پیامدهای زیان بار مختلفی در جامعه می شود. حوزه سلامت در بلایا نقش اساسی در کاهش مرگ و میر و صدمات دارد. بنابراین مطالعه حاضر با هدف ارزیابی ایمنی و خطر مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 94 انجام شد.

روش بررسی: این مطالعه به صورت توصیفی مقطعی می باشد. جهت اجرای مطالعه از دستورالعمل ارزیابی خطر بلایا در نظام شبکه بهداشتی درمانی استفاده گردید و فرم های شناخت مخاطرات تهدیدکننده، ارزیابی آمادگی عملکردی، ارزیابی آسیب پذیری سازه‌ای و غیرسازه‌ای در سطح 214 واحد بهداشتی درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران تکمیل گردید. پس از تحلیل جمع‌بندی نتایج تمامی مراکز سطح ایمنی، میزان آسیب‌پذیری و آمادگی مراکز به صورت درصد محاسبه گردید.

یافته ها: بر اساس نتایج در مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران سطح آمادگی عملکردی 23 درصد، سطح ایمنی عناصر غیر سازه ای، سازه ای و ایمنی کل به ترتیب  27، 20 و 22 درصد می باشد. همچنین شاخص سطح ایمنی در برابر بلایا 3 از 10 برآورد گردید.

نتیجه گیری: با توجه به نتایج وضعیت فعلی آمادگی مراکز در برابر بلایا فاصله زیادی با سطح مطلوب دارد. این وضعیت ناشی از نبود تشکیلات منسجم مدیریت خطر بلایا، نبود بودجه کافی و دانش نسبت این موضوع می باشد. در نتیجه بایستی اقدامات مناسبی در بخش مدیریت خطر بلایا به ویژه در افزایش درک خطر بلایا در سطح مسئولین و جامعه صورت پذیرد.

واژه‌های کلیدی: : بلایا، ایمنی، خطر، آمادگی
متن کامل [PDF 293 kb]   (190 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۹