دوره 15، شماره 2 - ( 3-1397 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 153-163 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران ، vosoughi.sh@iums.ac.ir
چکیده:   (1887 مشاهده)

زمینه و هدف: آگاهی از نگرش ایمنی برای مدیران هر سازمان از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که از روی آن می­ توان رفتارهای ایمن کارکنان را پیش ­بینی نمود. به این ترتیب ضرورت بررسی بیشتر نگرش و دانش ایمنی کارکنان و بررسی ارتباط میان فاکتورهای موثر بر آن مشخص می­گردد. مطالعه حاضر با هدف بررسی ارتباط بین نگرش و آگاهی­ های ایمنی کارکنان و شاخص توانایی انجام کار در یکی از بیمارستان­ های شهر تهران انجام شده است.
روش بررسی: تحقیق از نوع توصیفی تحلیلی و مقطعی و روش نمونه ­گیری تصادفی و با حجم نمونه 340 نفر انجام شده است. به­ منظور اندازه گیری نگرش و آگاهی ایمنی، از پرسشنامه کومار و جهت سنجش شاخص توانایی انجام کار، از پرسشنامه WAI موسسه ایمنی و بهداشت فنلاند استفاده گردید. تحلیل داده­ ها با نرم افزار 22 SPSS صورت گرفت.
یافته ­ها: این مطالعه نشان داد میانگین نگرش و دانش ایمنی افراد 6.1 ± 39.7 می­باشد و بیشتر افراد (45.3%) در رده شاخص توانایی خوب قرار دارند. همچنین با افزایش سن و سابقه کاری نگرش و دانش ایمنی و شاخص توانایی کار کاهش می ­یابد. بین مدرک تحصیلی و شیفت­ های کاری با میزان نگرش و دانش ایمنی و شاخص توانایی کار رابطه معناداری یافت نشد. شرکت در دوره­ های آموزشی ایمنی و سلامت شغلی موجب افزایش میزان نگرش و دانش ایمنی و شاخص توانایی کار شده است.
نتیجه گیری: بین امتیاز نگرش و دانش ایمنی کارکنان با شاخص توانایی انجام کار ارتباط معنادار و همبستگی مستقیم و شدید وجود دارد. همچنین با برگزاری دوره ­های آموزشی مدون در زمینه ایمنی و سلامت شغلی می­توان نگرش و دانش ایمنی کارکنان را افزایش داد.
متن کامل [PDF 340 kb]   (510 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1395/12/29 | پذیرش: 1397/2/11 | انتشار: 1397/4/20