دوره 15، شماره 3 - ( 5-1397 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 11-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشکده بهداشت ، saeidahmad@gmail.com
چکیده:   (1583 مشاهده)

زمینه و هدف: تخلیه هوای فشرده از نازل های مرسوم تک شکاف یا لوله های باز یکی از صدا های جت شایع در صنایع است. هدف از این مطالعه طراحی و ساخت نازل جت چندگانه به عنوان جایگزینی برای نازل تک شکاف تفنگ های بادپاش با هدف کنترل صدا است.
روش بررسی: یکی از رایجترین تفنگ های بادپاش تجاری مجهز به نازل مرسوم تک شکاف به عنوان مرجع انتخاب شد. طرح سه بعدی نازل جت چندگانه با روزنه های متعدد و کوچکتر با نرم افزار Solid Works  ترسیم شد و ساخت آن با پرینتر سه بعدی صورت گرفت. اندازه گیری و آنالیز فرکانس صوتی با صداسنج مدل Cassella Cell 450  انجام شد. به منظور کاهش بازتاب های ایجاد شده در محیط اندازه گیری از فوم های جاذب صدا استفاده شد. نیروی هوا با استفاده از ترازوی دیجیتال در فاصله 30 سانتی متری از نازل ها اندازه گیری شد.
یافته ها: تراز فشار صوت نازل جت چند گانه به طور قابل توجهی کمتر از نازل مرسوم اندازه گیری شد( 04/0 P Value< ).  متوسط تراز فشار صوت نازل جت چندگانه در سه زاویه 30، 90 و 135 درجه به ترتیب 75، 76 و 76 دسی بل A در فشار 2 ، 4 و 6 بار اندازه گیری شد، که در مقایسه با نازل مرسوم با تراز فشار صوت 78، 83.3 و86.3 دسی بل A کاهش قابل توجهی را نشان داد. کاهش صدای نازل جت چندگانه در فرکانس های بالاتر از 500 هرتز قابل توجه بود. متوسط نیروی هوای اعمال شده توسط نازل مرسوم و نازل جت چندگانه در فشار 2 ، 4 و 6 بار به ترتیب 1.34 و 1.19 نیوتن اندازه گیری و اختلاف قابل توجهی بین آنها مشاهده نشد. ( 7/0 = P Value ).
نتیجه گیری: نازل جت چند گانه با تراز فشار صوت کمتر و نیروی تقریبآ برابر با نازل تک شکاف می تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای کاهش صدا در تفنگ های باد پاش در نظر گرفته شود.
 

متن کامل [PDF 432 kb]   (551 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: صدا
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳