دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 126-134 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، saeidahmad@gmail.com
چکیده:   (1682 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: استفاده از پمپ آب در ساختمان ­های مسکونی جهت تأمین فشار آب موردنیاز، با ایجاد آلودگی صوتی و آزار ساکنین همراه است. لذا هدف مطالعه حاضر، کنترل آلودگی صوتی پمپ آب با استفاده از پرده­­های آکوستیک طراحی شده در یک ساختمان مسکونی شهر قزوین می­باشد.
روش بررسی: متوسط تراز فشار صوت قبل و بعد از مداخله کنترلی در اطراف منبع صوت با استناد به استاندارد Iso 9612 و با استفاده از تراز سنج صدا (Cell-450 Cassella) اندازه گیری شد. آنالیز فرکانس در پهنای یک اکتاوباند و در شبکه A صورت گرفت. مشخصه های آکوستیکی پرده های آکوستیک (ضخامت، جنس و ابعاد) بر اساس افت انتقال صدای مورد نیاز در فرکانس غالب تعیین شد. دبی حجمی هوای موردنیاز به منظور تنزل دما تا 40 درجه سانتیگراد در داخل محصورکننده برای حفظ شرایط دمایی مطلوب عملکرد پمپ با استفاده از قانون بقاء انرژی و جرم  محاسبه شد. دمای داخل محفظه با دماسنج جیوه‌ای اندازه‌گیری گردید.
یافته­ها: متوسط تراز فشار صوت قبل و بعد از کنترل در اطراف پمپ به ترتیب dBA67 و  dBA46 اندازه­گیری شد. میزان افت الحاقی مورد نیاز در فرکانس غالب (2000 هرتز) جهت انطباق با استاندارد صدا در ساختمان های مسکونی 26 دسی بل در نظر گرفته شد و براساس آن دانسیته سطحی مورد نیاز برای ساخت پرده های آکوستیک محاسبه شد. متوسط تراز فشار صوت اندازه گیری شده پس از کنترل (dBA46) بامیزان پیش بینی شده برای آن از طریق محاسبات ریاضی  (dBA47) تفاوت معنی‌داری نداشت. دبی حجمی هوای مورد نیاز جهت حفظ دمای 40 درجه سانتیگراد در داخل محفظه، 2/1 مترمکعب بر دقیقه محاسبه شد. دما در داخل محفظه 38 درجه سانتیگراد اندازه گیری شد.
نتیجه­گیری: کنترل آلودگی صوتی با استفاده از پردههای آکوستیک با هزینه و وزن کمتر، سرعت نصب و درزگیری بالاتر میتواند به‌عنوان یکی از روش‌های مناسب در محصورسازی منابع صوتی در نظر گرفته شود.
 
کلیدواژه ­ها: آلودگی صوتی، پمپ آب، پرده‌های آکوستیک، کنترل صدا.
متن کامل [PDF 554 kb]   (3199 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: صدا
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۰