دوره 15، شماره 1 - ( 2-1397 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 146-154 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، nazanin.dooghaee@yahoo.com
چکیده:   (724 مشاهده)

زمینه و هدف: آرایشگران به دلیل مواجهه با رنگ مو، در معرض مواجهه با پارافنیلن دیامین هستند که سلامتی آنان را به مخاطره می اندازد. PPD باعث ایجاد سرطان خون و دیگر اختلالات خونی می شود. سمیت حاد PPD منجر به اختلال تنفسی، رابدومیولیز، نکروز ماهیچه و نارسایی کلیه ادم شدید در صورت و گردن می شود. همچنین منجر به نارسایی کلیه، افزایش لاکتات دهیدروژناز سرم، کراتین فسفوکیناز می شود.  اندازه گیری غلظت PPD روشی مطمئن برای ارزیابی میزان مواجه با PPD می باشد. هدف این مطالعه ارزیابی شغلی PPD آرایشگران زنانه ساری و عوامل موثر بر آن بود.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی تحلیلی که در شهریور 1395 انجام شد، 47 آرایشگر از مرکز بهداشت شماره 3 گرفته شدند. برای اندازه گیری PPD  از یک نمونه بردار کاست سه بخشی استفاده شد. نمونه ها توسط HPLC (کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا) مورد تجزیه قرار گرفتند. فاکتورهای تاثیر گذار با PPD مانند: سرعت جریان هوا از دماسنج کاتا، دمای هوا و رطوبت از ترموهیدرومتر (دستگاه رطوبت سنج) استفاده شدند. تجزیه و تحلیل داده ها از روش های مبتنی بر رگرسیون، آزمون مستقل و مربع کای دو و آزمون فیشر استفاده شد. 05/0 p< بعنوان سطح معنی دار در نظر گرفته شد.                                                                                  

 یافته ها: میانگین غلظتPPD  نمونه ها، %89/1 ±00093/0 حاصل شد. بین میزان غلظت  PPDبا رطوبت محیط کار آرایشگران ارتباط معنی داری وجود داشت (36/0= r و 001/0P<) رابطه میان فضای کار و غلظت  PPD معنی دار بود(32/0= r و 001/0P<) رابطه بین غلظت  PPDو تعداد اپراتور نیز معنی دار بود(24/0= r و 022/0P<). رابطه بین غلظت  PPD با دمای خشک و سرعت جریان و تهویه عمومی و تهویه موضعی معنی دار نبود.

نتیجه گیری: میانگین غلظتPPD  پایین تر از حد مجاز OSHA می باشد. استفاده از دستکش، تهویه موضعی و عینک splash goggle می تواند یک روش پیشگیری برای آرایشگران شود.

متن کامل [PDF 507 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: سم شناسی شغلی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۱