دوره 15، شماره 3 - ( 5-1397 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارشد مهندسی شیمی(محیط زیست)، شرکت مدیریت تولید برق دماوند، تهران، ایران ، m.marzban1985@gmail.com
چکیده:   (2460 مشاهده)

زمینه و هدف: تامین دبی و فشار کافی آب در شبکه اطفاء حریق نیروگاه ها، مستلزم طراحی و تحلیل درست سیستم آتش‌نشانی می‌باشد. این مطالعه با هدف مدل سازی و تحلیل هیدرولیکی شبکه آتش نشانی در یک نیروگاه سیکل ترکیبی جهت تعیین کارایی شبکه در اطفای حریق های احتمالی انجام شده است.
روش بررسی: در این پژوهش، میزان آب مورد نیاز شبکه آتش نشانی برای بخش های مختلف نیروگاه طبق استاندارد NFPA برآورد گردید. در ادامه، براساس نقشه های عمومی پایپینگ، مشخصات ایزومتریک و فنی سایت، مدل سازی شبکه با استفاده از نرم افزار WaterGEMS انجام شد. در پایان، کارایی شبکه، جهت تامین دبی و فشار لازم آّب در سه سناریو احتمالی مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج مطالعه نشان داد که شبکه و ایستگاه پمپاژ، جهت اطفاء حریق های در اندازه کوچک و متوسط قادر به تامین فشار و دبی آب برای خنک کاری و تولید فوم می باشد. در شرایط خاص و با وقوع حریق های گسترده، مثل وقوع حریق در تمام مخازن سوخت، فشار در شبکه به 6/3 بار، کاهش یافته، فشار لازم جهت اطفاء حریق و پاشش آب و فوم تامین نخواهد شد. به عبارتی دیگر، سیستم کارایی قابل قبول در اطفاء حریق های بزرگ را نخواهد داشت.
نتیجه گیری: مدل سازی هیدرولیکی شبکه آتش نشانی با استفاده از نرم افزار WaterGEMS ، علاوه بر مشخص نمودن نواقص سیستم اطفاء حریق، می تواند امکان تحلیل و طراحی درست شبکه، جهت مقابله با پیامدهای ناشی از حریق در محیط های صنعتی در مواقع بحرانی را  فراهم آورد.
 

متن کامل [PDF 1369 kb]   (1529 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1396/1/27 | پذیرش: 1396/12/6 | انتشار: 1397/6/3