دوره 14، شماره 5 - ( 9-1396 )                   جلد 14 شماره 5 صفحات 12-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، fghorbani@umsha.ac.ir
چکیده:   (471 مشاهده)
 زمینه و هدف : اتیل بنزن یکی از ترکیبات آلی فرار خطرناک سرطان زا است که در صنایع مختلف تولید یا مورد استفاده قرار می گیرد لذا کاهش استفاده و کنترل انتشار آن دارای اهمیت است. هدف این مطالعه تعیین اثربخشی  نانو کامپوزیت MnO2/Al2O3/Fe2O3پوشش شده بر روی بستر زئولیت HZSM-5 برای کنترل اتیل بنزن  است.
روش بررسی: نانو کامپوزیت پوشش شده بر روی زئولیت به روش سل ژل سنتز شده و ویژگی‌های مورفولوژی آن با استفاده از الگوی XRD، طیف FTIR و تصاویر SEM  تعیین‌شده است. تأثیر غلظت اولیه آلاینده، رطوبت نسبی و زمان‌ماند بر یازده نانو کامپوزیت در کنترل اتیل بنزن موردبررسی قرار گرفت. به‌منظور ارزیابی اثرات اصلی و اثرات متقابل و به‌منظور بهینه نمودن تعداد آزمایش‌ها از روش سطح پاسخ استفاده گردیده و آزمایش‌ها به‌وسیله نرم‌افزار Design Expert 9 طراحی شد.
یافته‌ها : نتایج مطالعه نشان داد اندازه ذرات نانو کامپوزیت پوشش شده بر روی بستر زئولیت کمتر از 80  نانومتر بوده است. شرایط بهینه  حذف اتیل بنزن در رطوبت نسبی 50% ,زمان‌ماند19 ثانیه و غلظت اولیه  ppm 300 حاصل شد. در این شرایط نانوو کامپوزیت قادر به حذف 95/98%  بخارات  اتیل بنزن شد.
نتیجه‌گیری: نانو کامپوزیت سنتز شده در شرایط موردمطالعه دارای راندمان بالا بوده و مناسب جهت حذف اتیل بنزن در فاز گازی است. ازجمله مزایای این نانو کامپوزیت واکنش در دمای اتاق، راندمان بالا حتی در غلظت‌های بالا است. نتایج نشان داد که پوشش نانوکامپوزیت بر روی بستر زئولیتی HZSM-5 قابلیت جذبی بالایی اتیل بنزن در فاز گازی است.
 
متن کامل [PDF 854 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تکنولوژیهای نوین تصفیه هوا(نانو و پلاسما)
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۴