دوره 15، شماره 3 - ( 5-1397 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 45-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، tabshahnaz@yahoo.com
چکیده:   (2787 مشاهده)

زمینه و هدف: توجه به سلامت عمومی(جسمانی، روانی و  اجتماعی) کارکنان در بدو استخدام و در طول زندگی شغلی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو، این پژوهش با هدف سنجش اعتبار و روایی نسخه فارسی پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ (فرم 60 سوالی) برای کارکنان بخش صنعت(معادن و صنایع معدنی) ایران در سال 1395 انجام شد.

روش بررسی: جامعه آماری شامل 1200 نفراز کارکنان بخش صنعت بود که گروه نمونه 390 نفری به روش تصادفی ساده انتخاب شدند.  این پرسشنامه طی فرآیند ترجمه و باز ترجمه تهیه گردید. جهت سنجش روایی از روش چرخش واریماکس بر اساس تحلیل عاملی تاییدی و برای محاسبه اعتبار از آلفای کرونباخ و روش دو نیمه کردن (آزمون اسپیرمن – بروان) استفاده شد.

یافته ها : نتایج حاصل از تحلیل عاملی نشان داد که این پرسشنامه از پنج زیر مقیاس تحت عناوین: عملکرد اجتماعی، افسردگی، نشانگان جسمانی، اضطراب و اختلال خواب، و سلامت کلی تشکیل شده است. مقدار ضریب آلفای کرونباخ پرسشنامه (GHQ-60)، 96/0 و این ضریب برای زیر مقیاس های مختلف پرسشنامه (GHQ-60) در گستره 96/0 تا 73/0 بدست آمد.

نتیجه گیری : نسخه فارسی پرسشنامه (GHQ-60) جهت ارزیابی زیر مقیاس های سلامت عمومی(جسمانی، روانی و اجتماعی) کارکنان صنعت(معادن و صنایع معدنی) در جمعیت ایران قابل قبول می باشد.

متن کامل [PDF 687 kb]   (1057 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سازمانی
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳