دوره 15، شماره 4 - ( 6-1397 )                   جلد 15 شماره 4 صفحات 84-92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه کاشان ، As_Jafari@sbu.ac.ir
چکیده:   (1083 مشاهده)
  زمینه و هدف: در مشاوره حرفه‌ای بر نقش ویژگی‌های شخصیتی، شناختی و عاطفی در پدیدآیی، تحول و نوع انگیزش‌شغلی افراد تاکید شده است. از این رو پژوهش حاضر به منظور پیش‌بینی سطح انگیزش‌شغلی کارکنان بر اساس مکانیسم‌های‌دفاعی و هوش فرهنگی انجام شد.
روش‌بررسی: روش پژوهش همبستگی بود. 180 شرکت‌کننده به شیوه نمونه‌گیری تصادفی ساده از بین کارکنان رسمی دارای حداقل دو سال سابقه کار در بخش پزشکی سازمان هلال احمر تهران انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه‌های مکانیسم‌های‌دفاعی، هوش‌فرهنگی و انگیزش‌شغلی جمع‌آوری و با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج پژوهش حاکی از آن است که بین مکانیسم‌‌دفاعی رشدیلفته و هوش‌فرهنگی با انگیزش‌شغلی رابطه مستقیم و معنادار و بین مکانیسم‌های ‌‌دفاعی رشدنایافته و روان‌آزرده با انگیزش‌شغلی رابطه معکوس و معناداری وجود دارد. مکانیسم‌دفاعی رشدیافته و مولفه انگیزشی هوش فرهنگی در پیش‌بینی انگیزش‌شغلی کارکنان سهم بیشتری دارند.
نتیجه‌گیری: نتایج شواهدی را پیشنهاد می‌کند که بخشی از تغییرات انگیزش‌شغلی کارکنان بخش پزشکی سازمان هلال‌احمر بر اساس مکانیسم‌های‌دفاعی و هوش‌فرهنگی قابل پیش‌بینی است. لذا به منظور افزایش و مطلوب‌سازی سطح انگیزش‌شغلی کارکنان پیشنهاد می‌شود در فرآیند بکارگیری افراد، به مکانیسم‌دفاعی رشدیافته آنان توجه شود و زمینه ارتقاء سطح هوش فرهنگی آنان فراهم شود.
 
متن کامل [PDF 414 kb]   (535 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سازمانی
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۴