دوره 15، شماره 3 - ( 5-1397 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 172-185 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران ، ایران ، aa_karimi@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (2574 مشاهده)
زمینه و هدف: اندازه­گیری عملکرد ایمنی و بهداشت، با هدف تهیه اطلاعات لازم در رابطه با میزان پیشرفت و شرایط کنونی استراتژی­ها، فرآیند­ها و فعالیت­هایی سازمان تدوین می شود. هدف از این مطالعه  ارائه یک مدل جدید تدوین شاخص های ارزیابی عملکرد ایمنی با استفاده از مدل ارزیابی ریسک احتمالاتی و بکارگیری نظرات خبرگان می باشد. 
روش بررسی: این مطالعه توصیفی-تحلیلی در 3 مرحله شامل: شناسایی و دسته بندی عملیات فاز ساخت پروژه و مخاطرات مربوط به آن، تشکیل شبکه علی حوادث رخداده در فاز ساخت پالایشگاه نفت و گاز با استفاده از شبکه بیزی و انتخاب شاخص های عملکرد کلیدی با استفاده از روش AHP انجام گرفت.
یافته ها: نتایج آنالیز آماری حوادث ثبت شده نشان داد که 21 درصد نرخ فراوانی حوادث مربوط به سقوط از ارتفاع می باشد. از بین کلیه فعالیت های فاز ساخت و ساز با استفاده از آنالیز WBS پروژه، 27 فعالیت دارای مخاطره کار در ارتفاع شناسایی شد، با تشکیل شبکه علی حوادث سقوط از ارتفاع، 18 شاخص ارزیابی عملکرد فعال استخراج گردید و با استفاده از معیارهای SMART و احتمال وقوع علل بدست آمده از شبکه بیزی حوادث 5 شاخص عملکرد کلیدی فعال انتخاب گردید.
 نتیجه گیری: تعیین شاخص های عملکرد ایمنی پیشرو  تحت تاثیر فاکتورهای مختلف سازمانی، مدیریتی، عملیاتی و غیره می باشد. با پیشرفت عملیات پروژه، ماهیت  و سطح ریسک عملیات پروژه های عمرانی در حال تغییر می باشد. بنابراین شاخص های اندازه گیری عملکرد ایمنی در این پروژه ها باید حساس به تغییرات سریع باشد. بنابراین شاخص های فعال که دارای دوره اندازه گیری کوتاه مدت می باشند جهت اندازه گیری سطح عملکرد ایمنی عملیات ساخت و ساز دارای اثربخشی بیشتر می باشند.
متن کامل [PDF 1019 kb]   (2165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1396/4/5 | پذیرش: 1396/12/3 | انتشار: 1397/6/3