دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1388 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 15-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، jafari1952@yahoo.com
چکیده:   (10468 مشاهده)

  هدف : یکی از پارامترهای تاثیر‌گذار بر نحوه رفتار افراد در محیط کار، درک کارکنان از ریسک‌های موجود در محیط کار می‌باشد. در پژوهش حاضر تأثیر اجرای آنالیز ایمنی شغلی بر درک ریسک کارگران مشاغل پرمخاطره یک پالایشگاه مورد مطالعه قرار گرفته است.

  روش بررسی : ابتدا با استفاده از روش حذف، 5 شغل پر‌مخاطره پالایشگاه شناسایی شد. سپس آنالیز ایمنی شغلی برای این مشاغل انجام گردید. قبل و بعد از انجام آنالیز ایمنی شغلی، درک ریسک شاغلین توسط پرسشنامه استانداردی مورد ارزیابی قرار گرفت. این پرسشنامه شامل سؤالات مختلفی است که درک ریسک را از منظرهای مختلفی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پرسشنامه برای دو حالت قبل و بعد از انجام آنالیز ایمنی شغلی توسط کارگران مشاغل مربوطه تکمیل و نتایج مورد مطالعه قرار گرفت .

  یافته‌ها : بررسی 50 شغل فنی، تولیدی و تعمیراتی موجود در واحد شمالی پالایشگاه نشان داد که 5 شغل جوشکاری، برشکاری داربست‌بندی، عایق‌کاری و لوله‌کشی به ترتیب جزو پرمخاطره‌ترین مشاغل این واحد پالایشگاهی است. نتایج نشان داد که اجرای آنالیز ایمنی شغلی، سبب افزایش معنی دار (PValue<0.01) : اعتقاد شاغلین مورد مطالعه نسبت به وجود عوامل زیان آور در محیط کار، درک ریسک کلی افراد از حوادث تأسیساتی، درک ریسک صدمه به افراد در صورت بروز حوادث، درک کارگران از احتمال آسیب‌دیدگی در محیط کار، درک کارگران نسبت به موضوع تولید در مقابل ایمنی، درک کارگران نسبت به علل حوادث و اعتقاد آنان نسبت به تجهیزات حفاظت فردی می‌شود اما این تأثیر در گروه‌های شغلی‏، سنی، سابقه کار و تحصیلات متفاوت است.

  نتیجه‌گیری : اجرای آنالیز ایمنی شغلی تاثیر معنی‌داری بر بهبود درک ریسک کارگران دارد.

متن کامل [PDF 695 kb]   (4229 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکرو ارگونومی
دریافت: 1389/2/19 | انتشار: 1388/10/25