دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1388 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 47-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، gholamim@iums.ac.ir
چکیده:   (9923 مشاهده)

  هدف : با وجود افزایش نگرانی‌ها درباره مدیریت مواد زاید بیمارستانی، توجه کافی به فاضلاب تولیدی از بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی نشده است. این پساب‌ها مملو از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، مواد دارویی ناقص متابولیزه شده، عناصر رادیواکتیو و سایر مواد شیمیایی سمی هستند. هدف از این مطالعه بررسی عملکرد تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران، آنالیز رفتار آنها در حذف آلاینده‌ها و مقایسه کیفیت پساب خروجی و لجن تولیدی در این تصفیه‌خانه‌ها با استانداردهای ملی سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.

  روش بررسی : در این مطالعه که در یک دوره 6 ماهه انجام شد 4 بیمارستان از بین بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران انتخاب شدند. در هر ماه یک بار نمونه‌برداری انجام و جمعاً 72 نمونه (شامل 6 نمونه از ورودی تصفیه‌خانه، 6 نمونه از خروجی تصفیه‌خانه و 6 نمونه از لجن فعال برگشتی) بدست آمد.

  یافته‌ها : نتایج نشان داد که بیمارستان شهیدهاشمی نژاد با سیستم تصفیه لجن فعال تلفیقی فیلم ثابت بیشترین کارایی را در حذف COD ، BOD5 و TSS داشته و لجن های دفعی تصفیه خانه های مورد مطالعه در کلاس B مقررات EPA قرار می‌گیرند.

  نتیجه‌گیری : تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستان شهیدهاشمی نژاد به دلیل نوع سیستم تصفیه و توانایی این سیستم در تصفیه بارگذاری‌های آلی و هیدرولیکی متغیر و بهره‌برداری و نگهداری ساده‌تر بهترین عملکرد را داشته است

متن کامل [PDF 439 kb]   (4934 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای تنفسی
دریافت: 1389/2/19 | انتشار: 1388/10/25