دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1389 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 1-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، mohsen.asadi@yahoo.com
چکیده:   (10381 مشاهده)

  هدف : بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) امروزه به عنوان یکی از مهمترین عوامل تهدید کننده سلامتی انسان‌ها شناخته شده‌اند و در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشور ما، مهمترین عامل مرگ و میر مردم جامعه هستند بگونه‌ای که بیش از 4/19 جامعه ایران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند. افزایش شیوع این بیماری‌ها به دنبال افزایش شیوع عوامل خطر‌زای آنها رخ داده و طی مطالعات بعمل‌آمده افزایش شیوع عوامل خطرزا ریشه در شیوۀ زندگی مردم دارد. مطالعۀ حاضر به منظور تعیین شیوع عوامل خطر‌زای قلبی عروقی در کارکنان شرکت توزیع و تولید برق شهرستان اصفهان انجام شد تا در نهایت یک پروتکل مداخلاتی برای پیشگیری و کنترل CVD در آینده در سطح این شرکت به عنوان یک الگو برای سایر محیط‌های کارگری فراهم گردد.

  روش بررسی : این مطالعۀ مقطعی در سال 1387 بر روی همۀ 585 پرسنل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان انجام شد. اساس اجرای این مطالعه پرسشنامه‌ای شامل مشخصات فردی، سابقۀ پزشکی و معاینات فیزیکی بود. سن، جنس، سطح تحصیلات، شغل، وضعیت تأهل، نوع و توالی مصرف مواد دخانی، و نوع و میزان فعالیت فیزیکی در قسمت مشخصات فردی، سابقۀ عوامل خطر ساز CVD ، ابتلا به این بیماری‌ها و سایر بیماری‌های غیر‌واگیر در بخش سوابق پزشکی و قد، وزن، محیط کمر، محیط لگن و فشار خون هر فرد در بخش سوم پرسشنامه ذکر شد. قند خون ناشتا، توتال کلسترول، تری گلیسرید، LDL کلسترول و HDL کلسترول اندازه‌گیری شد در پایان داده‌ها با نرم افزار SPSS15 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته‌ها : از 585 کارکنان ادارۀ برق، 4.2% قند خون بالا، 33.3% LDL-C بالا، 48.2% توتال کلسترول بالا، 26.4% HDL-C پایین و 51% تری گلیسیرید بالا داشتند. چاقی در 13.6% ، اضافه وزن در 46.7%، چاقی شکمی در 42.8% و فعالیت فیزیکی غیر قابل قبول در 75% کارکنان مشاهده شد. 4/16% کارکنان اداره برق در زمان انجام مطالعه سیگاری بوده‌اند و 8/5% سابقه ترک سیگار را داشته‌اند . همچنین مبتلایان فشار خون 16% و مبتلایان دیابت 7.2% بودند.

  نتیجه‌گیری : عوامل خطر‌زای قلبی عروقی در کارکنان ادارۀ برق شیوع نسبتاً بالایی دارد لذا شناخت عوامل خطر‌زای قلبی عروقی در این گروه، یک راهکار مداخلاتی آموزشی و محیطی برای پیشگری بیماری‌های قلبی عروقی در سطح این شرکت فراهم خواهدکرد و شاید بتواند یک الگو برای سایر محیط های کاری فراهم کند .

 

متن کامل [PDF 223 kb]   (3041 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آلودگی هوا
دریافت: ۱۳۸۹/۵/۲