دوره 7، شماره 3 - ( پاییز 1389 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 17-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، hidarnia@modares.ac.ir
چکیده:   (9343 مشاهده)

  زمینه و هدف : منطقه مهار میزانی است که افراد تصور می‌کنند وضعیتی که در آن زندگی می‌کنند تحت کنترل است. منطقه مهار ایمنی به کنترل متصور افراد در زمینه ایمنی و حوادث می‌پردازد. مطالعات نشان داده اند که منطقه مهار ایمنی را می‌توان برای پیشبینی رفتار ایمن بکار برد. مطالعه حاضر با هدف طراحی و تعیین روایی و پایایی مقیاسی برای سنجش منطقه مهار ایمنی انجام شد.

  روش بررسی : در این مطالعه 400 نفر از کارگران ذوب آهن اصفهان شرکت نمودند. پس از انجام مراحل ترجمه مقیاس منطقه مهار، سنجش اعتبار علمی با اعتبار صوری، محتویی و سازه و سنجش اعتماد علمی با همسانی درونی آلفای کرونباخ و دوباره سنجی بررسی شد.

  یافته‌ها : تحلیل عاملی اکتشافی نشان داد سه مولفه از گویه‌های مقیاس استخراج هستند( دارای مقدار ارزش ویژه بیشتر از یک بودند) و 5/63% از واریانس داده ها را تبیین می‌کردند. نتایج حاصل از تحلیل عاملی تائیدی نیز حاکی از برازش مناسب اطلاعات با ساختار سه مولفه‌ای بود و گویه های مورد نظر به خوبی روی مولفه‌های سه گانه بار شدند و اکثر شاخص‌های تناسب در حد قابل قبول بودند نتیجه پایایی مقیاس نیز قابل قبول بود.

  نتیجه‌گیری : در بیشتر مطالعات طراحی مقیاس زمان بر و پر هزینه است وجود مقیاس‌های معتبر و پایا باعث تسریع روند مطالعات و کاهش هزینه‌ها و اجتناب از دوباره کاری می‌گردد. مقیاس مطالعه حاضر می‌تواند در پژوهش‌های ایمنی و روانشناسی صنعتی مورد استفاده محققان ایرانی قرار گیرد.

 

متن کامل [PDF 210 kb]   (3046 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکرو ارگونومی
دریافت: 1389/6/30 | انتشار: 1389/7/23