دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1389 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 7-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alimohamadi I, Soltani R, Azkhosh M, Gohari M, .Moosavi B. Study of role extroversion of caused by traffic noise on mental function of the students. ioh. 2011; 7 (4) :7-0
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-394-fa.html
علی محمدی ایرج، سلطانی رضیه، ازخوش منوچهر، گوهری محمودرضا، موسوی بتول. بررسی نقش برونگرایی در اثر صدای ترافیک بر عملکرد ذهنی دانشجویان. سلامت كار ايران. 1389; 7 (4) :7-0

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-394-fa.html


دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، r_soltani18@yahoo.com
چکیده:   (9656 مشاهده)

  زمینه و هدف : تماس با صدا اثرات زیانباری را بر سلامت جسمی، روانی و عملکرد دارد. ترافیک از مهمترین منابع صدای محیطهای شهری است، برخی از تفاوتهای فردی مانند برونگرایی، روان رنجور خوئی و حساسیت به صدا فاکتورهای موثر در تاثیر صدا بر عملکرد هستند. هدف این تحقیق بررسی اثر برونگرایی بر عملکرد ذهنی در حضور صدای ترافیک می باشد.

  روش بررسی: این مطالعه از نوع مداخله ای است که در آن صدای ترافیک توسط دستگاه ضبط و پخش صوت recorder sony ICD MX20 voice در خیابانهای تهران ضبط شد و در آزمایشگاه برای نمونه ها پخش شد. حجم نمونه شامل44 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران بود که با روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند و شامل 32 نمونه (23 مرد، 9 زن) و 12 کنترل ( 7 مرد، 5 زن) بودند. با توجه به اینکه درونگرائی/ برونگرائی از جمله فاکتورهای موثر بر عملکرد است از پرسشنامه شخصیت آیزنک ( EPI ) استفاده شد. پارامترهای مورد ملاحظه در عملکرد ذهنی شامل مجموع پاسخهای درست، مجموع پاسخهای نادرست، میانگین زمانی پاسخهای درست، میانگین زمانی پاسخهای نادرست بودندکه با کمک تست کامپیوتری کاگنیترون ( COG ) اندازه گیری شدند.

  یافته ها: نتایج نشان داد بعد از پخش صدا در برونگراها و مردان مجموع پاسخهای درست افزایش یافت (001/0= p ) در حالی که در درونگراها(049/0= p ) و زنان(010/0= p ) بعد از مواجهه با صدا افزایشی در پاسخهای نادرست مشاهده شد.

  نتیجه گیری: نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که صدای ترافیک اثرات متفاوتی را بر پارامترهای عملکرد ذهنی افراد برونگرا و درونگرا دارد، همچنین ارتباط معناداری را بین صدا و جنس نشان داد.

متن کامل [PDF 170 kb]   (2130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارزیابی و مدیریت ریسک
دریافت: 1390/1/21 | انتشار: 1389/10/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb