دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1390 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 13-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jahangiri M, Adl J, Shahtaheri S, Kakoee H, Rahimifroshani A, Rshidi A et al . Evaluation of Change Schedule of Organic Vapor Respirator cartridges in a Petrochemical Industry. ioh. 2011; 8 (1) :13-23
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-484-fa.html
جهانگیری مهدی، عدل جواد، شاه طاهری سید جمال الدین، کاکویی حسین، رحیمی فروشانی عباس، رشیدی علیمراد و همکاران.. بررسی برنامه زمانبندی تعویض کارتریج ماسکهای تنفسی ویژه بخارت آلی در یک صنعت پتروشیمی. سلامت كار ايران. 1390; 8 (1) :13-23

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-484-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت حرفه ای ، adljavad@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (10683 مشاهده)

  زمینه و هدف :

  در نبود شاخص انتهای طول عمر (ESLI [1] ) برای آگاهی از زمان تعویض کارتریج های ماسکهای تنفسی ویژه بخارات آلی ، لازم است از برنامه زمانبندی تعویض کارتریج برای حصول اطمینان از اینکه کارتریج ها قبل از انتهای طول عمرشان جایگزین می شوند، استفاده شود.

  این مطالعه با هدف بررسی کارایی برنامه تعویض کارتریج ماسکهای تنفسی و ارائه یک برنامه صحیح به منظور تعویض به موقع کارتریج هادر یکی از صنایع پتروشیمی کشور انجام شد.

  روش بررسی:

  اطلاعات مربوط به معیار ، تعداد و فواصل تعویض کارتریج ها از طریق بررسی سوابق موجود در صنعت به دست آمد. بالاترین مقادیر اندازه گیری شده شرایط محیطی به عنوان بدترین شرایط جهت تخمین طول عمر در نظر گرفته شد. اطلاعات و مشخصات فنی کارتریج و ماسک مورد استفاده در صنعت از طریق مکاتبه با سازنده به دست آمد.

  برای تخمین طول عمر استفاده از کارتریج ها از برنامه نرم افزاری ارائه شده از سوی سازنده استفاده شد و معیار تخمین زمان عبور آلاینده 10% حدود تماس شغلی در نظر گرفته شد.

  یافته ها :

  نتایج این مطالعه نشان داد که صنعت مورد مطالعه فاقد برنامه زمانبندی موثر برای تعویض به موقع کارتریج های ماسکهای تنفسی بوده و فواصل زمانی فعلی تعویض کارتریج در این صنعت با برنامه تدوین شده در این مطالعه اختلاف معنی دار داشت.

  نتیجه گیری :

  تکیه بر آستانه بویایی و دیگر خواص هشدار دهنده به عنوان تنها مبنای تعیین اینکه ماسکهای تنفسی تصفیه کننده هوا مجاز نبوده و لازم است بر اساس اطلاعات محیط کار و مشخصات کارتریج ماسک تنفسی نسبت به تدوین و اجرای یک برنامه زمانبندی موثر جهت تعویض به موقع کارتریج ها اقدام گردد.  [1] End of Service Life Indicator (ESLI)

متن کامل [PDF 439 kb]   (6619 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکرو ارگونومی
دریافت: 1390/5/24 | انتشار: 1390/1/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb