دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1390 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 12-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بهداشت کار ، mahdifarzadkia@gmail.com
چکیده:   (8449 مشاهده)

  زمینه و هدف : رشد سریع جمعیت، توسعه صنایع و مصرف گرایی از مهمترین عواملی هستند که موجب افزایش روزافزون پسماندهای شهری، صنعتی و کشاورزی در جوامع انسانی شده اند. دفع غیراصولی پسماندهای تولیدی در سالهای اخیر مخاطرات زیادی را در جوامع بشری بوجود آورده است.

  روش بررسی: برای بررسی وضعیت موجود پسماندهای تولیدی صنایع از پرسشنامه استفاده شد. این پرسشنامه توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده است. پرسشنامه مذبور حاوی 45 سوال راجع به ترکیب، کیفیت و کمیت مواد زائد صنعتی می باشد . تعداد کل صنایع با پرسنل بالای 50 نفر 287 صنعت بود . تعداد نمونه های انتخاب شده 50 عدد بود. داده های جمع آوری شده توسط نرم افزار SPSS 18 آنالیز شد.

  یافته ها : کل پسماند تولیدی صنایع 123451 کیلو گرم در روز بود که حجمی معادل 781 مترمکعب در روز دارد. سرانه پسماند تولیدی به ازای هر کارگر 8/5 کیلو گرم در روز بود. بیشترین صنایع مربوط به گروه صنایع ماشین سازی و تجهیزات می باشد که بیشترین پسماند تولیدی مربوط به این صنایع می باشد. بیشترین پسماند خطرناک مربوط به پسماندهای قابل اشتعال با 34وزنی درصد می باشد. صنایع عمده تولید کننده پسماند خطرناک صنایع شیمیایی و پلاستیک سازی می باشد.

  نتیجه گیری: بیشترین تعداد پرسنل مربوط به صنایع ماشین سازی و تجهیزات می باشد، نسبت پسماند تولیدی در این صنعت نسبت به کل پسماند تولیدی 22 درصد می باشد.کمترین میزان پسماند مربوط به صنایع چوب و سلولزی با 53/. درصد نسبت به کل پسماند تولیدی می باشد. کمترین میزان پسماند خطرناک مربوط به صنایع چوب و سلولزی و کاغذ سازی می باشد.

 

متن کامل [PDF 551 kb]   (2320 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1390/6/27 | انتشار: 1390/4/24