دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1390 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghan Nasiri M, Golbabaii F, Koohpaii A, Rahimi Forooshani A, Shah Taheri S. Biological and environmental monitoring of lead and exposure in the automobile industry. ioh. 2012; 8 (4) :1-8
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-601-fa.html
دهقان نصیری مجتبی، گل بابایی فریده، کوهپایی علیرضا، رحیمی فروشانی عباس، شاه طاهری سید جمال الدین. پایش بیولوژیکی و محیطی سرب و اثرات تماس با آن در صنعت خودرو سازی. سلامت كار ايران. 1390; 8 (4) :1-8

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-601-fa.html


، shahtaheri@tums.ac.ir
چکیده:   (9353 مشاهده)

زمینه و هدف: لحیم کاری یکی از فعالیت های متداول در صنایع فلزی است و سرب از عناصر اصلی در این فرایند می باشد که اثرات سمی بالایی نیز دارد. بنابراین هدف از این مطالعه پایش بیولوژیکی و محیطی سرب و اثرات تماس با آن در کارگران واحد لحیم کاری یک شرکت خودروسازی بود.

روش بررسی: این مطالعه مورد- شاهدی بر روی 60 نفر از کارگران واحد لحیم کاری یک شرکت خودروسازی به عنوان گروه مورد و 60 نفر از پرسنل اداری همان شرکت به عنوان گروه کنترل به منظور پایش بیولوژیکی و محیطی انجام پذیرفت. اطلاعات فردی و پزشکی توسط پرسشنامه و نمونه های خون توسط روش NIOSH 8003جمع آوری و با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتری جذب اتمی با شعله (AAS) مورد آنالیز قرار گرفتند و نمونه های هوا توسط روش NIOSH 7300 جمع آوری و با استفاده از دستگاه پلاسمای جفت شده القایی-اسپکتروسکوپی نشری (ICP-AES) آنالیز گردیدند.

 یافته ها: یافته ها نشان داد که، با افزایش سن و سابقه کار مقدار سرب خون در بدن کارگران افزایش یافت.( 033/0=P)( 003/0=P) و میانگین سرب خون در گروه مواجهه یافته نسبت به گروه کنترل بطور معنی داری بالا بود.(001/0>P) شیوع بیماری های گوارشی، عصبی، تنفسی، پوستی، کلیوی، کم خونی و مشکل در فرآیند متابولیسم استخوان در افراد مواجهه یافته بالاتر از گروه کنترل بود و بین سرب خون با هموگلوبین (026/0=P 287/0- =r) و سرب خون با هماتوکریت (009/0=P 336/0- =r) همبستگی منفی معنی داری وجود داشت، اما بین سرب هوا و سرب خون همبستگی معنی داری یافت نشد.

نتیجه گیری: مواجهه با سرب در صورت عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی و عدم رعایت بهداشت فردی باعث افزایش سرب خون در بدن می گردد و افزایش سرب خون باعث بروز بیماری های مختلف و کاهش سطح هموگلوبین و هماتوکریت در خون می شود.

متن کامل [PDF 437 kb]   (2335 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی تولید و بهره وری
دریافت: 1390/10/4 | انتشار: 1390/10/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb