دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1390 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 9-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، adljavad@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (16814 مشاهده)

  زمینه و هدف: برای حصول اطمینان از عملکرد صحیح ماسکهای تنفسی در حفاظت کارکنان در برابر آلاینده های محیط کار ، لازم است کارتریج ماسکهای تنفسی ، قبل از فرا رسیدن طول عمرشان تعویض گردند. هدف این مطالعه به کارگیری یک روش ساده و کاربردی جهت بررسی و تعیین طول عمر کارتریج ماسکهای تنفسی مورد استفاده در اتاقک رنگ آمیزی یک صنعت خودرو سازی می باشد.

  روش بررسی: جهت بررسی و تخمین طول عمر کارتریج ها با استفاده از شرایط محیط کار و مشخصات کارتریج ها، از نرم افزار NIOSH MultiVapor استفاده گردید و اثربخشی این روش با بهره گیری از دستگاه تست میدانی کارتریج ها مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد با توجه به شرایط موجود در محل مورد مطالعه، برنامه فعلی جهت تعویض کارتریج ماسکهای تنفسی در حفاظت کافی از رنگ کاران در برابر آلاینده های محیط کار موثر نبوده و لازم است کارتریج ها بر اساس طول عمر محاسبه شده (هر 4 ساعت یکبار) تعویض گردند.

  نتیجه گیری: نرم افزار NIOSH از کارایی مناسبی جهت تدوین موثر برنامه زمانبندی تعویض کارتریج ماسکهای تنفسی برخوردار بوده و می تواند به این منظور در محیطهای کاری مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نتایج بررسی طول عمر کارتریج ها با استفاده از دستگاه تست میدانی کارتریج ها، نتایج تخمین طول عمر توسط نرم افزار NIOSH را تایید می کند.

 

متن کامل [PDF 409 kb]   (3283 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1390/10/4 | انتشار: 1390/10/25