دوره 10، شماره 1 - ( 2-1392 )                   جلد 10 شماره 1 صفحات 79-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس ، rezaee@modares.ac.ir
چکیده:   (4870 مشاهده)

  زمینه و هدف: بیوآئروسل­های موجود در محیط کار پرسنل مراکز درمانی یک عامل زیان آور شغلی می­باشد که کمتر مورد توجه محققین قرار گرفته است. این مطالعه با هدف استفاده از زئولیت طبیعی ایران به عنوان یک جاذب معدنی در جذب میکروب سودوموناس آئروژنزا انجام شد.

  روش بررسی : در این مطالعه زئولیت طبیعی ایران با استفاده از آسیاب برقی و الک­های استاندارد ASTM با مش 40-20 در شرایط آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفت. سویه باکتریایی مورد استفاده در این مطالعه سودوموناس آئروژنزا (ATCC: 27853) بود. غلظت آئروسل باکتریایی مورد استفاده در محدوده 105و106 عدد باکتری در هر میلی­لیتر جریان هوا بود که با استفاده از نبولایزر تهیه و در سیستم تزریق گردید.

  یافته­ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که تعداد باکتری باقی مانده در خروجی سیستم با میزان جرم جاذب استفاده شده در سیستم جذب رابطه معکوس دارد به طوریکه در دانسیته باکتریایی 105 عدد در هر میلی­لیتر هوا در دبی یکسان و جرم­های جاذب 50 و 60 گرم تعداد باکتری باقی مانده پس از 60 دقیقه نمونه­برداری به ترتیب 33 و 20 باکتری حاصل شد.

  نتیجه­گیری: زئولیت طبیعی ایران جاذبی با قابلیت جذب بالا است که می­تواند هوای آلوده با عامل باکتریایی سودموناس آروژنزا را با راندمان مناسبی پالایش و تصفیه کند.

متن کامل [PDF 445 kb]   (1468 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تکنولوژیهای نوین تصفیه هوا(نانو و پلاسما)
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۶/۴ | انتشار: ۱۳۹۲/۶/۴