دوره 10، شماره 5 - ( 2-1392 )                   جلد 10 شماره 5 صفحات 71-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، h.amjad65@gmail.com
چکیده:   (4661 مشاهده)

  زمینه و هدف: حمل دستی بار از جمله وظایفی است که می­تواند سبب ایجاد اختلالات اسکلتی- عضلانی مرتبط با کار گردد و یکی از رایج­ترین اختلالات ناشی از حمل دستی بار، کمردردهای شغلی است. مطالعه حاضر به منظور تعیین میزان ناراحتی­های اسکلتی- عضلانی، ارزیابی وظایف حمل دستی بار با دو روش MAC و معادله NIOSH و مقایسه نتایج این دو روش، انجام گرفت.

  روش بررسی: این مطالعه توصیفی- تحلیلی در سال 1390 بر روی 30 کارگر یک شرکت کاشی­سازی در شهر همدان اجرا شد. برای تعیین شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی از پرسشنامه نوردیک و از دو روش MAC و NIOSH برای ارزیابی وظایف حمل دستی بار استفاده گردید . در نهایت این دو روش از لحاظ میزان توافق در ارزیابی ریسک با هم مقایسه گردیدند.

  یافته ها: نتایج نشان­ داد که در 12 ماه گذشته بیشترین فراوانی ناراحتی­های اسکلتی­- عضلانی مربوط به نواحی کمر(7/66% )، شانه (1/40% ) و زانو (40%) می­باشد . وزن بلند شده توسط کارگران بیشتر از وزن مجاز بدست آمده از معادله NIOSH بود. نتایج ارزیابی هر دو روش نشان داد که سطح ریسک در واحدهای سمباده­زنی، لعاب­زنی، کوره و بسته بندی بالا می ­ باشد. مقایسه نتایج دو روش نشان داد که هر دو روش در برآورد ریسک 100% توافق دارند.

نتیجه گیری: میزان استرس­های فیزیکی اعمال شده بر بدن در حین بلندکردن بار در همه واحدها زیاد بود و یکی از دلایل اصلی آن، استفاده از چرخ حمل بار با طبقات ثابت غیراستاندارد می­باشد که شیوع ناراحتی ­ های اسکلتی ـ عضلانی را در کارگران سبب شده است. این مطالعه انجام اقدامات ارگونومیکی جهت بهبود شرایط کار را توصیه می ­ نماید.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی، حمل دستی بار، MAC، NIOSH
متن کامل [PDF 383 kb]   (3318 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۳/۲/۲۸