دوره 11، شماره 2 - ( 3-1393 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 45-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، heidari@gums.ac.ir
چکیده:   (4759 مشاهده)

زمینه و هدف: ارزیابی صحیح مواجهه با ترکیبات آلی فرار، مهمترین گام اجرای اقدامات کنترلی برای این دسته از ترکیبات می باشد. روش نوین نمونه برداری تله سوزنی که دارای مزیت های روش های ریز استخراج در نمونه برداری از آلاینده های منتشره در هوا را می باشد، روشی ارزان و سریع است. در این مطالعه سعی شده عملکرد این روش در نمونه برداری از ترکیبات ارگانوهالوژن مورد بررسی قرار گیرد.

روش بررسی: در این مطالعه، عملکرد نمونه بردار تله سوزنی (NTD) حاوی جاذب PDMS جهت نمونه برداری از چند ترکیب شاخص ارگانوهالوژن مورد بررسی قرار گرفت. تأثیر پارامترهای مختلف عملکردی در مراحل نمونه برداری (حجم گذر شکست، دما و رطوبت)، نگهداری نمونه ها (زمان نگهداری) و تجزیه (دما و زمان واجذب) مورد بررسی قرار گرفته و با روش پیشنهادی NIOSH و تکنیک SPME با جاذب مشابه مورد مقایسه قرار گرفت.

یافته ها: نمونه بردار NTD دارای عملکرد بهتری در سطوح پایین دما و رطوبت بود. توانایی نگهداری آنالیت ها بعد از گذشت 3 روز از نمونه برداری بالای 95 درصد ارزیابی گردید. دما و زمان بهینه واجذب بترتیب ◦C290 و 4 دقیقه اندازه گیری شد. انحراف معیار استاندارد نسبی (RSD) جهت بررسی تکرار پذیری روش برای 5 تله سوزنی تهیه شده با ساختار مشابه و میزان جاذب یکسان 7/8-4/3 % بدست آمد. در مطالعه مقایسه ای عملکرد NTD بهتر از روش پیشنهادی NIOSH و مشابه روش SPME ارزیابی گردید.

نتیجه گیری: تکنیک تله سوزنی با جاذب PDMS عملکرد خوبی در نمونه برداری از ترکیبات ارگانوهالوژن در هوا داشته و بعنوان روشی جدید جهت پایش آلاینده های هوای محیط های زیستی و شغلی توصیه می شود.

متن کامل [PDF 2025 kb]   (1885 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی محیط کار
دریافت: 1392/3/12 | پذیرش: 1392/12/13 | انتشار: 1393/5/31