دوره 19، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 69-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده علوم پزشکی ساوه ، M.falahati@savehums.ac.ir
چکیده:   (539 مشاهده)
زمینه وهدف:آگاهی از یک بیماری می تواند بر نگرش ها و عملکردهای افراد تأثیر بگذارد و نگرش ها و عملکردهای نادرست به طور مستقیم خطر عفونت را افزایش دهد. این مطالعه با هدف  تعیین  وضعیت و ارتباط بین دانش، نگرش و عملکرد  کارکنان صنایع  درباره اقدامات حفاظت فردی موثر بر پیشگیری از ابتلا به covid-19 در  شهر صنعتی کاوه انجام گرفته است.
روش بررسی : در این مطالعه مقطعی که جهت بررسی دانش، نگرش و عملکرد افراد درباره اقدامات حفاظت فردی موثر در پیشگیری از ابتلا به COVID-19 در ایران در تابستان سال 1399 انجام گردید ،  از پرسش نامه محقق ساخت استفاده شد. در این مطالعه بعد از انتخاب 24 کارخانه در شهر صنعتی ساوه ،500 پرسشنامه در میان کارکنان بصورت نمونه گیری سهمیه ای توزیع شد که پس از جمع آوری و بررسی آنها تعداد 461 عدد  از پرسشنامه ها بصورت کامل پاسخ داده شده و مورد مطالعه قرار گرفت.  در نهایت امتیازات مربوط به هر سه پارامتر محاسبه گردید و جهت بررسی ارتباط آنها از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شد.
یافته ها: میانگین سنی افراد شرکت کننده در این مطالعه 6 ± 4/36 سال بود و دارای سابقه کار 6/6 ± 66/12سال بودند و بیش از 87% آنها مرد بودند. مشخص گردید امتیاز مربوط بهدانش درباره ماهیت ویروس نسبت بهدانش درباره اقدامات حفاظتی بیشتر است. بگونه ای که 9/88 % افراد درباره ماهیت ویروسدانش خوبی دارند ولیکن در رابطه با اقدامات حفاظتی 8/71 % افراد در این زیرگروه قرار دارند. بالاترین سطح امتیاز مطلوب مربوط به نگرش آنها بود که 4/92 % را بخود اختصاص داده بوند. در رابطه با عملکرد نیز مشخص گردید 3/80 % افراد دارای عملکرد متوسطی می باشند.
نتیجه گیری:دانش افراد درخصوص  ماهیت ویروس کووید 19 بالا بوده ولیکندانش آنان در رابطه با اقدامات بهداشتی بمنظور پیشگیری از این بیماری در سطح پایین تری قرار داشت. با عنایت به این که اکثر افراد اطلاعات مربوط به این بیماری را از طریق تلویزیون دریافت میکردند، تقویت اطلاع رسانی صحیح و به موقع درجهت افزایشدانش و همچنین عملکرد مطلوب افراد جامعه درخصوص پیشگیری از بیماری ضروری می باشد.
شماره‌ی مقاله: 4
واژه‌های کلیدی: حفاظت فردی، دانش، نگرش، عملکرد، covid-19
متن کامل [PDF 1910 kb]   (201 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت(در محیط کار)
دریافت: 1400/1/24 | پذیرش: 1400/7/7 | انتشار: 1400/11/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.