دوره 19، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 166-151 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه شهید چمران اهواز ، s.mohammadi@scu.ac.ir
چکیده:   (1162 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مسائل مهم در همه سازمان­ها، ارتقای عملکرد نیروی انسانی برای دستیابی به اهداف سازمان است. در همین راستا، تدوین راهکارهایی برای کاهش استرس شغلی و سپس افزایش رفتارهای شهروندی سازمانی، کیفیت زندگی کاری و سلامت سازمانی کارکنان، از مهم­ترین اقدامات برنامه­ریزان و تصمیم­گیران سازمانی است. هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر تنش و استرس شغلی بر کیفیت زندگی کاری و سلامت سازمانی کارکنان خدمات بهداشت و درمان (پزشکان، پرستاران، بهیاران، کارکنان اداری و خدماتی ) با نقش میانجی رفتار شهروندی سازمانی می­باشد.
روش بررسی: این پژوهش ازنظر هدف کاربردی و ازنظر نحوه گردآوری داده­ها توصیفی- همبستگی است. این مطالعه بر روی یک نمونه غیرتصادفی 318 نفره از کارکنان بهداشت و درمان بیمارستان­های آموزشی شهر اهواز انجام شده است. ابزار گردآوری داده­ها پرسشنامه­های استاندارد و معتبر دارای روایی و پایایی، و تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از تکنیک مدلسازی معادلات ساختاری با نرم­افزار Smart PLS بوده است.
یافته­ ها: یافته­های حاصل از آزمون فرضیه­ها نشان داد که استرس شغلی بر کیفیت زندگی کاری، سلامت سازمانی و رفتار شهروندی کادر درمان به­ترتیب با ضرایب 71/0- ؛ 69/0- و 60/0- و آماره t معناداری، 81/10؛ 62/8 و 88/9 تاثیر منفی معنادار دارد. همچنین رفتار شهروندی نقش میانجی معناداری در رابطه استرس شغلی با کیفیت زندگی کاری و سلامت سازمانی ایفا می­نماید.
نتیجه­گیری: نتایج نشان داد افزایش استرس شغلی کادر درمان منجر به کاهش رفتارهای شهروندی و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی کاری و سلامت سازمانی آنها شده است و بالعکس. همچنین وضعیت استخدام افراد به دلیل امنیت شغلی حاصل از آن می­ تواند این اثرگذاری را تعدیل نماید.
شماره‌ی مقاله: 10
متن کامل [PDF 898 kb]   (512 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سازمانی
دریافت: 1400/6/12 | پذیرش: 1400/11/4 | انتشار: 1401/2/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.