دوره 19، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 240-228 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه تهران ، famin@ut.ac.ir
چکیده:   (951 مشاهده)
چکیده
 
مقدمه و اهداف: شیوع ویروس کووید-19 باعث اختلال در چرخ‌های اقتصادی، صنعت و تجارت شده ‌است، و منابع انسانی بشدت در معرض آسیب قرار گرفته اند و این امر توجه به نقش مدیریت منابع انسانی را در مواجهه با این آسیب­ها، بسیار برجسته می‌نماید. لذا این مطالعه با هدف مرور و شناسایی بهترین اقدامات مدیریت منابع انسانی در دوره شیوع کرونا انجام شد.  
روش کار: ایـن مطالعـه یـک مـرور سیسـتماتیک بـر اسـاس بانـک هـای اطلاعـاتی داخلـی شـاملMagiran ،IranDoc ، SID، و بین المللی شامل،Web of Science  و همچنین موتورجستجو Google Scholar در محدوده زمانی 2020 تا سال 2021، با استفاده از کلید واژه های مدیریت منابع انسانی، کووید-19 و کرونا ویروس، معادل انگلیسی آنها و ترکیب آنها انجام شد.
یافته ها: از 137 مقاله به دست آمده، 15 مقاله شرایط ورود به پژوهش را داشتند. نتایج حاصل از بررسی مقالات حاکی از آن است که اقداماتی چون دورکاری، برقراری آموزش آنلاین، حفظ بهداشت و ایمنی محل کار، ایجاد مشوق ها، کمک به کاهش استرس کارکنان و... از جمله برترین اقدامات مدیریتی در مدت زمان شیوع بیماری کروناست.
نتیجه گیری: مرور مستندات موجود نشان می دهد که با شیوع بحران کرونا در جهان، اکثر سازمانها با مشکلات متعددی مواجه شده اند که غلبه بر آنها، اقدامات ویژه ای را از سوی مدیریت منابع انسانی می طلبد.
شماره‌ی مقاله: 15
واژه‌های کلیدی: مدیریت، منابع انسانی، کرونا
متن کامل [PDF 826 kb]   (205 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت(در محیط کار)
دریافت: 1400/8/17 | پذیرش: 1401/3/7 | انتشار: 1401/8/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.