دوره 8، شماره 1 - ( 1390 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 50-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، neghabm@sums.ac.ir
چکیده:   (19286 مشاهده)

  زمینه و هدف: اتیلن اکساید بعنوان عامل استریل کننده در کارخانجات تولید تجهیزات پزشکی به مصرف میرسد. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی و شناخت ماهیت عوارض ریوی احتمالی و همچنین بررسی شیوع علائم پوستی،بینایی،عصبی، تولیدمثلی،خونی،کبدی و کلیوی ناشی از مواجهه شغلی با اتیلن اکساید طراحی و اجرا گردید.

  روش بررسی: چهل نفر کارگر دارای مواجهه و47 نفر فرد فاقد مواجهه مورد بررسی قرار گرفتند و پس از مصاحبه پرسشنامه استاندارد تنفسی و پرسشنامه مربوط به علائم مسمومیت با این ماده تکمیل گردید. همچنین پارامترهای عملکرد ریه در حین کار و چند روز پس از قطع مواجهه اندازه گیری شد و از آنها آزمایش خون برای شمارش سلولهای خونی،پارامترهای عملکرد کبد و کلیه بعمل آمد. همچنین غلظت محیطی اتیلن اکساید با استفاده از لوله های آشکارساز اندازه گیری گردید.

  یافته ها:علائم تنفسی نظیر سرفه منظم ودفع خلط و بلغم،علائم اختلالات پوستی،بینایی وعصبی در گروه مواجهه یافته به شکل معنی داری بیش از گروه مرجع بود (P≤0.05) . کاهش معنی داری در برخی از پارامترهای عملکرد ریه در حین مواجهه در مقایسه با زمان فاقد مواجهه مشاهده گردید. نتایج آزمایشات بیوشیمیایی نیز در دو گروه یکسان بود. متوسط غلظت محیطی اتیلن اکساید ppm 5/1±24/1برآورد گردید.

  نتیجه گیری: یافته های این مطالعه نشان داد که مواجهه با اتیلن اکساید حتی در غلظتهای کم سبب کاهش معنی دار پارامترهای عملکرد ریه میشود اما این اثر حاد، موقتی وبرگشت پذیر است. برعکس مواجهه با اتیلن اکساید با اثرات هماتوتوکسیک، هپاتوتوکسیک ونفروتوکسیک همراه نبود، هر چند عوارض پوستی، بینایی و عصبی در افراد در معرض مواجهه مشاهده گردید.

متن کامل [PDF 410 kb]   (19375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی تولید و بهره وری
دریافت: 1390/4/14 | انتشار: 1390/1/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.