دوره 9، شماره 1 - ( 1391 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 40-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ، allahyarit @yahoo.com
چکیده:   (18090 مشاهده)

  زمینه و هدف: بررسی حوادث نشان می دهد که وقوع بیش از 90 درصد حوادث صنعتی به خطاهای انسانی مربوط است. خطاهای انسانی نیز از شکست های شناختی ناشی می شوند. خطاهای شناختی، خطا هایی با پایه شناختی هستند که در طی انجام وظیفه ای که فرد معمولا آن را بدون خطا انجام داده است رخ می دهند. این اشتباهات شامل مشکل در حافظه، توجه و عمل می باشد. بنابراین، هدف از این مطالعه، طراحی ابزاری جهت تخمین شکست های شناختی شغلی تعیین شد.

  روش بررسی: این مطالعه، یک بررسی توصیفی تحلیلی است. در این مطالعه برای بررسی روایی، سازگاری درونی و تکرارپذیری پرسشنامه شکست های شناختی، به ترتیب از روشهای روایی محتوایی، ضریب آلفای کرونباخ و بازآزمایی استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار Excel 2007 و نرم افزار SPSS 15 تجزیه و تحلیل گردید.

  یافته ها: نتایج نشان داد که پنج سوال از 35 سوال مربوط به پرسشنامه شکست های شناختی شغلی از نظر روایی محتوایی پایین بوده و باید رد شوند. و شاخص روایی محتوایی پرشسنامه نهایی مقدار 7/0 محاسبه شد که قابل قبول است. نتایج نشان داد که پرسشنامه نهایی پایا (96/0 = α ) و تکرار پذیر می باشد ( 996/0 = ICC و 001/0 > P ).

  نتیجه گیری: برای سنجش شکست های شناختی شغلی می بایست از یک ابزار قابل اعتماد استفاده نمود. با توجه به نتایج بدست آمده در این مطالعه، پرسشنامه فراهم آمده برای استفاده در محیط های کاری پایایی مطلوب و روایی نسبتا مناسبی دارد.

متن کامل [PDF 384 kb]   (55530 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1391/2/31 | انتشار: 1391/2/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.