دوره 13، شماره 1 - ( 1-1395 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 47-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

vosoughi niri A, ruhollahi A, mohmmad hosein H. A survey of effect of job stress on general health and job performance on Air Traffic Controllers (ATC). ioh. 2016; 13 (1) :47-57
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1354-fa.html
وثوقی نیری عبداله، روح الهی احمد، محمد حسین حمید. بررسی تأثیر استرس شغلی بر سلامت عمومی و عملکرد شغلی کارکنان مراقبت پرواز. سلامت كار ايران. 1395; 13 (1) :47-57

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1354-fa.html


دانشگاه هوایی شهید ستاری ، AA.Rohollahi@ssau.ac.ir
چکیده:   (10995 مشاهده)

زمینه و هدف :  نیروی انسانی موثر، عامل اصلی تداوم، موفقیت و تحقق اهداف سازمان است.در محیط سازمان، عامل انسانی در معرض فشارهای عصبی و روانی گوناگونی قرار دارد. در حقیقت استرس با بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی ارتباط داشته، یا در ایجاد، تحول و گسترش آن نقش داشته و باعث کاهش سلامت عمومی کارکنان،  نیروی ابتکار و خلاقیت و تلاش افراد می­شود. به همین دلیل مطالعه استرس هم در زمینه‌ سلامت کارکنان و بهداشت روانی و هم در بررسی عملکرد افراد در سازمان‌ها دارای اهمیت است. در همین راستا، هدف این پژوهش بررسی تأثیر استرس شغلی بر سلامت عمومی و عملکرد شغلی کارکنان مراقبت پرواز است.

روش بررسی: این پژوهش یک پژوهشی مقطعی و از نوع توصیفی- همبستگی است جامعه آماری پژوهش کارکنان مراقبت پرواز مستقر در تهران می‌باشند که به روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه­ای 103 نفر انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌های بخش استرس شغلی، از پرسشنامه استرس شغلی فیلیپ ال رایس (1992) ، جهت جمع‌آوری داده‌های بخش سلامت کارکنان از  پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هیلیر و از پرسشنامه عملکرد شغلی پاترسون برای گردآوری داده‌های بخش عملکرد شغلی استفاده شده است.جهت تحلیل داده‌ها از نرم‌افزارSPSS 19  و رگرسیون چندگانه هم‌زمان با مراحل چهارگانه بارون و کنی(1986) استفاده شده است.

یافته‌ها: نتایج تحقیق حاکی از آن است که بین استرس ناشی از محیط کار با عملکرد شغلی رابطه منفی و معنی داری وجود دارد. بدین معنی که  با افزایش استرس شغلی عملکرد شغلی کاهش می­یابد .همچنین  سلامت عمومی نقش واسطه­ای در رابطه با استرس ناشی از محیط کار و عملکرد شغلی دارد.

نتیجه گیری:  بر اساس نتایج تحقیق که موید تأثیر منفی استرس بر عملکرد شغلی و همچنین نقش واسطه­ای سلامت عمومی در رابطه بین استرس و عملکرد شغلی در کارکنان مراقبت پرواز است اجرای برنامه‌ای جامع در خصوص مدیریت استرس کارکنان، ارتقاء سلامت عمومی به همراه رسیدگی به وضعیت ارتقا و امنیت شغلی و فراهم کردن امکانات مشارکت آن‌ها در تصمیم گیری‌ها، با هدف بهبود عملکرد کارکنان ضروری بوده و بایستی در اولویت قرار گیرد.

متن کامل [PDF 367 kb]   (10520 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: استرس شغلی
دریافت: 1393/7/15 | پذیرش: 1394/4/27 | انتشار: 1395/2/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb