دوره 13، شماره 2 - ( 2-1395 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 58-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khanijazani R, tabatabaeii S, seyed mehdi S, kavousi A. Ergonomic study of the relationship between job stress and harmful factors in the cement industry. ioh. 2016; 13 (2) :58-67
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1495-fa.html
خانی جزنی رضا، طباطبایی شهناز، محققیان یعقوبی مهدی، سید مهدی سید محمد، کاووسی امیر. مطالعه ارتباط بین استرس شغلی با عوامل زیان آور در یک صنعت سیمان. سلامت كار ايران. 1395; 13 (2) :58-67

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1495-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی-دانشکده سلامت، ایمنی و محیط زیست ، tabshahnaz@yahoo.com
چکیده:   (2507 مشاهده)

زمینه و هدف: زمانی که از استرس صحبت می شود بیشتر جنبه های منفی آن مد نظر است. استرس می تواند در بروز برخی بیماریهای جسمی، روانی و اجتماعی نقش داشته باشد. استرس زیاد باعث کاهش عملکرد فرد و افزایش حوادث در محیط کار می شود. در خطوط تولید صنعت سیمان عوامل زیان آور مختلفی وجود دارد که در بروز استرس نقش داشته و سلامتی کارگران را به مخاطره می اندازد.

روش بررسی: این پژوهش بر روی 177 نفر از کارگران خط تولید یک صنعت سیمان انجام شده است. جهت جمع آوری داده ها در مرحله اول، از پرسشنامه های فردی-شغلی و استرس شغلی بلکیک استفاده شد. همچنین به منظور سنجش عوامل زیان آور صدا، روشنایی، گرد و غبار و تنش های حرارتی به ترتیب از دستگاههای صدا سنج، لوکس متر، پمپ نمونه برداری بهمراه متعلقات آن و WBGTمتر استفاده گردید. داده توسط نرم افزار SPSS20  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها: یافته ها نشان داد میانگین استرس شغلی گروه نمونه 01/45 بوده و از نظر آماری ارتباط معناداری بین عوامل زیان آور صدا و گرد و غبار با استرس شغلی وجود دارد(P<0/01).اما بین استرس شغلی با عوامل زیان آور دیگر از جمله روشنایی و تنش های حرارتی ارتباطی یافت نشد. همچنین در استرس شغلی کارکنان با ملاحظه بر سن، سابقه کار و محل  فعالیت ایشان تفاوت وجود داشت.

 نتیجه گیری: بررسی نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که صدا و گرد و غبار در محیط کار عوامل تاثیر گذار بر استرس شغلی کارگران در خط تولید صنعت سیمان می باشند. همچنین با افزایش سن افراد، استرس شغلی نیز افزایش می یابد. از طرفی افراد با سابقه در فعالیت هایی مشغول هستند که بار مسئولیتی زیادی برای ایشان دارد و همین امر موجب افزایش استرس می شود. در واحدهای مختلف خط تولید کارخانه سیمان، میزان شدت و مدت زمان مواجهه افراد با عوامل زیان آور متفاوت است که این موضوع موجب بروز تفاوت در استرس شغلی کارکنان با ملاحظه بر محل فعالیت ایشان می شود.

واژه‌های کلیدی: استرس شغلی، عوامل زیان آور، سیمان، WBGT
متن کامل [PDF 608 kb]   (1077 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۴/۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb