دوره 13، شماره 2 - ( 2-1395 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 92-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

mahdinia M, arsanqjang S, sadeghi A, malakouti J, karimi A. Development and validation of a questionnaire for safety behavior assessment . ioh. 2016; 13 (2) :92-102
URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1504-fa.html
مهدی نیا محسن، ارسنگ جنگ شهرام، صادقی عباس، ملکوتی جواد، کریمی علی. طراحی و اعتبار بخشی پرسش‌نامه جهت ارزیابی رفتار ایمنی. سلامت كار ايران. 1395; 13 (2) :92-102

URL: http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1504-fa.html


کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی قم ، mohsen.mahdinia@yahoo.com
چکیده:   (2608 مشاهده)

زمینه و هدفرفتار ایمنی نوع خاصی از رفتار شغلی است که باعث ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت کارکنان، مشتریان، عموم جامعه و محیط می‌شود. استفاده از پرسش‌نامه یکی از روش‌هایی ارزیابی رفتار ایمنی می‌باشد اما تا کنون در ایران پرسش‌نامه مناسبی که با آن بتوان با قابلیت اطمینان مناسب رفتار امینی را ارزیابی کرد، ارائه نشده است. بنابراین این مطالعه برای تهیه ابزاری مناسب برای سنجش رفتار ایمنی انجام شد.

روش بررسیبا توجه به مطالعات انجام شده پرسش‌نامه اولیه رفتار ایمنی شامل 25 سوال تهیه شد. روایی صوری، با نظر متخصصان ایمنی انجام شد و ضروت، مرتبط بودن‏، ساده بودن‏ و واضح بودن سوالات مورد ارزیابی قرار گرفت. برای ارزیابی روایی محتوا، نسبت روایی و شاخص روایی محتوای کل پرسش‌نامه به دست ‌آمد. پایایی پرسش‌نامه با روش آزمون-بازآزمون، شاخصICC و ضریب آلفای کرونباخ آزمون شد. پرسش‌نامه در 315 نفر از کارکنان صنایع استان قم مورد آزمون قرار گرفت. آنالیز داده‌ها با نرم افزار Spss20 انجام شد.

یافته‌هابه غیر از یک سوال برای بقیه سوالات پرسش‌نامه، مقدار CVR بزرگتر از صفر بود. میانگین نسبت توافق در ارتباط با ساده‌بودن، واضح بودن و مربوط بودن کل سوالات پرسش‌نامه برابر با 91/0 و در ارتباط با ضرورت برابر با 95/0 بود. مقدار شاخص ICC برابر با 752/0(009/0=P) و ضریب همبستگی پیرسون بین نتایج آزمون و بازآزمون 619/0 (02/0=P) بود. ضریب آلفای کرونباخ در مطالعه پیش‌آهنگ برابر با 766/0 و در مطالعه اصلی برابر با 902/0 بدست ‌آمد. میانگین نمره رفتار ایمنی 66/0±78/3 به دست آمد و بین نمره رفتار ایمنی و وقوع حادثه ارتباط آماری‌ معنی‌دار و معکوس وجود داشت(01/0>P-value).

بحث و نتیجه‌گیری:پرسش‌نامه تهیه شده برای ارزیابی رفتار ایمنی با 12 سوال در حیطه رعایت ایمنی و 11 سوال در حیطه مشارکت ایمنی دارای قابلیت اطمینان و پایایی بسیار مناسب است و یک ابزار بومی جهت ارزیابی رفتار ایمنی با دقت و صحت مناسب است.

متن کامل [PDF 594 kb]   (1528 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۴/۵/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۳۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله سلامت کار ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Iran Occupational Health

Designed & Developed by : Yektaweb